Учени проверяват дали живеем в Матрицата

| от |

Ако вярвате на това, което сте видели в „Матрицата“, то тогава това което се случва в нашето ежедневие всъщност е симулация, която е управлявана от мощен компютър. Въпреки това, тази идея не е само плод на въображението на сценаристите, а „космически лъчи“ биха могли да ни покажат дали наистина живеем в симулирана вселена.
1

Според списание Discover Magazine, физиците могат да ни дадат възможност да тестваме дали живеем в Матрица, като те изучат космическата радиация.

Космическите лъчи са най-бързите частици, които съществуват. Те произхождат от отдалечени галактики. До Земята лъчите винаги достигат с определена максимална енергия.

Ако има специфична максимална енергия на частиците, тогава това е в подкрепа на тезата, че нивата на енергия са определени, специфични и ограничени от външни сили.

Затова, ако съдим по изследването, че е възможно да се симулират енергийните нива на частиците, то това би било възможно да се направи и с цялата вселена.

Тестът „космически лъчи “ e направен от Сайлъс Бин, ядрен физик от Университета във Вашингтон и включва създаването на мрежа, която симулира космоса.

2

Учените са изчислили, че енергията на частиците в симулацията е свързана с разстояние между точките вътре в мрежата, колкото по-малка е симулацията толкова по-голяма енергия притежават частиците.

Досега е имало много опити да се разкрие тайната на космоса и симулираната реалност.

Философът Ник Бостром през 2003 г. казва, че може би живеем в компютърна симулация, но Бин и неговите колеги предложили, да се извършат значително по-сложни тестове, за да може това да се провери .

3

Ако наистина живеем в симулиран свят като този във филма „Матрицата“, Сайлъс Бин има предупреждение.

Той заявява за списанието, че „симулаторите“, които контролират нашата Вселена може и сами да бъдат симулации, защото става дума за ефекта „сън в съня“, което може да направи това изследване безсмислено.
5

„Ако наистина живеем в симулация, тогава би могла да съществува логическа възможност това, което измерваме да не са естествени закони, а изкуствени закони, които са създадени от симулаторите“

4

Въпреки това, отделните учени са скептично настроени, като професорът по философия и компютърни науки Питър Миликан от Оксфордския университет.

„Става дума за много интересна идея, винаги е добре да има луди идеи. Не искам да цензурират предположенията въз основа на това дали те изглеждат разумно или не. Понякога големите открития в началото изглеждат доста абсурдни. Дори и ако се окаже, че всичко това е вярно, фактът, че сте свикнали да мислите малко извън традиционното, може да доведе до това следващия път да започнете с нещо, което изглежда по-малко лудо, но в крайна сметка се оказва съвсем нормално и изключително полезно. Ако ние наистина сме една симулация, би била логична възможността, че това, което ние изследваме може да се окаже не природен закон, а някакъв опит за някакъв вид изкуствен закон, с който са дошли създателите на симулатора. Това е депресираща мисъл! „, коментира Бийн.