Вълна от възмущение заля зоопарка в датската столица Копенхаген, след като той умъртви завчера 2-годишното жирафче Мариус въпреки предложенията да бъде откупено или осиновено, както и от събраните 25 000 подписа в негова защита в онлайн петиция.
Ръководството на зоопарка обясни, че решило да умъртви Мариус, който беше в прекрасно здраве, тъй като гените му вече били доста разпространени сред събратята му в Европа и дори да го пратели в друг зоопарк, щяло да се стигне до кръвосмешение. Ако пък го кастрирали, трябвало да продължат да го гледат и той да заема мястото на други здрави жирафи, които можело да имат поколение. И тъй като зоопаркът нямал излишно място, решението било той да бъде умъртвен хуманно, пише 24 часа.
Съдбата на Мариус предизвика вълна от протести, като шефовете на зоологическата градина получили дори смъртни заплахи. Няколко зоологически градини в Европа предложиха да го осиновят. Сред тях бе и парк в Йоркшир във Великобритания, който обяви, че има прекрасен подслон за жирафи и нужда от още един мъжки екземпляр.
Богаташ дори предложил да го откупи срещу 500 000 евро
Научният директор на зоопарка Бенгт Холст обаче бе категоричен. “Жирафът не е домашно животно. Не е куче, което може да стане член от семейството. Той е диво животно и трябва да е сред събратята си”, обясни той пред “Ню Йорк таймс”.
Холст бил много изненадан от обществената реакция за Мариус. Според него тя била абсолютно непремерена и дори “ненормална”. “Не го правим, за да сме жестоки, а за да осигурим здраво поколение”, обясни той.
Как се стигна до смъртта на Мариус? Поради огромния интерес зоопаркът в Копенхаген публикува на сайта си въпроси и отговори за съдбата на животното.
Жирафите в зоопарка в Копенхаген са част от международна програма за развъждане на тези животни, обясни Холст. Само зоологически градини, които следват строги правила, можели да са част от програмата. В Европа това били членовете на Европейската асоциация на зоопарковете и аквариумите ЕАЗА.
Правилата забраняват продажбата на животните
и налагат пълен контрол при отглеждането на видовете на научна основа. Едно от правилата е да се избягва кръвосмешение. Допуска се сътрудничество единствено между паркове, които са членове на организацията и спазват същите правила.
Зоопаркът обяви, че не дава на жирафите контрацептиви, тъй като там държали те да се развиват в среда, максимално близка до естествената. Освен това контрацептивите имали и странични ефекти. Зоопаркът не можел и да пусне жирафчето на свобода. Според учените Мариус, който бил роден в парка, нямало да може да се приспособи към новия живот.
Зоопаркът имаше обяснение и защо са рязали трупа на Мариус пред зрители. Направили аутопсияна на открито заради размера на трупа, а на семействата било позволено да доведат децата си само ако желаят, като всичко се правело с образователна цел.
Попитан от CNN дали децата са плакали, докато са гледали как ветеринарите режат жирафа, Холст отговори: “Хората бяха много ентусиазирани, а децата задаваха добри въпроси”.