На 25 април т.г. посланикът на България в Анкара бе поканен на среща в турското външно министерство във връзка с Решението на Народното събрание за признаване на масовото изтребление на арменците в Османската империя в периода 1915-1922 г., съобщават от българското външно министерство.
Турската страна изложи своите виждания, свързани със събитията, станали повод за решението на българския парламент, както и за начина и последствията от неговото приемане. В отговор българският посланик Красимир Тулечки разясни характера и смисъла на декларацията, приета с голямо мнозинство от Народното събрание, както и факта, че тя не е насочена срещу съвременна Република Турция. Българската страна подчертава своето желание за развитие на двустранните отношения на равноправна основа във всички области от взаимен интерес и ще работи последователно за изпълнението на тази цел, заявяват още от МВнР.
Междувременно от посолството на Република Турция в София разпространиха „Изявление На Министерството На Външните Работи На Република Турция От 25.04.2015 Г. Във Връзка С Решение На Българския Парламент За Събитията От 1915 Г., 26.04.2015“
Решението, касаещо събитията от 1915 г., прието от българския парламент на 24 април 2015 г. по инициатива на крайно националистическата, ксенофобска, расистка и противопоставяща се на евроатлантическите ценности политическа партия “Атака”, е израз на неприятелско отношение към Турция. Турската страна отхвърля тази клевета, насочена към нейната история.
Пренебрегвайки хуманните и конкретни инициативи, които Турция е предприела по отношение на този исторически въпрос, парламентът на съседна България, за съжаление, стана заложник на съществуващите в него крайни елементи.
Няма съмнение, че това решение ще има негативен ефект върху отношенията между Турция и България. Тази позиция бе изразена и пред посланика на Република България в Анкара, който бе призован в министерството на 25.04.2015 г.