Цената на загубата от Канада

Загубата на нашите волейболисти от Канада на световното в Полша може да се окаже с доста висока цена.

Срещу Канада българите загубиха спечелен мач. При 2-1 гейма за нас в решителния четвърти допуснахме „кленовите листа“ да ни отбележат четири поредни точки и да ни измъкнат гейма изпод носа. В последвалия тайбрек в играта на нашите настъпи тотален срив, като бракът бе налице във всички елементи – посрещане, разиграване, атака, блок, защита.

На първо четене загубата от канадците далеч не е фатална, тъй като нивата е дълга и на „лъвовете“ им предстоят още доста мачове. От нашата група за следващата фаза се класират цели четири отбора, а че ще се наредим сред тях, е сигурно не 100, а 1000 процента. Просто трябва да вземем две резонни 3-точкови победи срещу Китай и Египет, а пък срещу Русия в последния мач от групата – каквото сабя покаже.

Във втората фаза обаче ситуацията се затяга поради специфичния регламент на първенството. Четирите най-добри отбора от четирите сегашни групи сформират две осмици, в които резултатите от първата фаза се зачитат. Което означава, при положение че не случи някоя сензация, че България ще се озове в осмица с Русия, Канада и още един тим от нашата група, плюс Бразилия и три измежду следните отбори: Германия, Финландия, Куба, Южна Корея.

За да продължим напред, трябва да станем поне трети в нашата осмица, в която ще играем само с тимове, с които не сме се срещали до момента. Но как да стане това, след като се очертава да влезем в осмицата с актив от едва 4 т. (1 т. от Канада и 3 т. от четвъртия от нашата група при победа с 3-0 или 3-1)? Разбира се, най-хубаво ще е, ако нашите объркат цялата тази математика и вземат, че в събота бият Русия. Което наистина ще е сензация.

Докато националите бяха на лагер в Правец, селекционерът Пламен Константинов каза, че планът е да сме в оптимална форма за втората фаза на световното. Тогава това изглеждаше убедително, правилно и логично. Но логиката изведнъж отиде на кино след загубата от Канада. Защото във втората фаза, за която несъмнено ще се класираме, трябва да бием поне три от четирите „нови“ отбора в осмицата, ако искаме да влезем в топ 6 на света.

Освен ако и тогава не видим сензация, подпечатана с „лъвски печат“. Примерно, да бием Бразилия. Не че не сме го правили, но една победа срещу „кариоките“ този път вероятно би изкарала изпадналите в еуфория българи по улиците както през лудото лято на 94-а. Защо ли? Защото, предвид сегашното състояние на отбора ни, никой няма да я очаква. /БГНЕС