След това лидерите на ДСБ обявиха, че очакват промяната на Конституцията, прокарваща нов модел на функционирането на ВСС, да бъде приета със 180 гласа в пленарната зала. Така поправката ще има нужда от две гласувания, в противен случай от три при 160 гласа на депутатите. В парламента текат сложни совалки за намиране на подкрепа от страна на опозицията.
„Прокуратурата не би следвало да бъде участник в политическия разговор за съдебната реформа. Нашата задача е да съберем 180 гласа в НС. Прокуратурата нито помага, нито пречи за такава цел“, коментира Радан Кънев. По думите му разговорът вече е политически, а прокуратурата е дала своите становища по ключовия ремонт на основния закон.
По-късно от пресцентъра на прокуратурата съобщиха, че Цацаров е изразил „категорична подкрепа“ за формиране на колегия на съдиите и колегия на прокурорите и следователите във ВСС, пряк избор на членовете на съвета от професионалната квота и за засилване на правомощията на Инспектората към ВСС.
„Сериозните професионалисти, сериозните хора не разговарят един с друг през медиите, особено при очевиден риск това да попречи на много по-важни обществени процеси, каквато е конституционната промяна и съдебната реформа, коментира Радан Кънев.
Тезата на Цацаров от последните дни бе, че Конституцията не може да се променят под натиск и трябва промените да се обмислят много внимателно. Така той отговори на призивите за оставка и аналогичния протест пред Съдебната палата, съпътстван и с контрапротест.