Тази година Евросъюзът е изправен пред три предизвикателства, които представляват заплаха за съществуването му, пише американският в. „Нешънъл интерест“.
Според изданието става въпрос за изключително важни избори в три страни членки – Гърция, Великобритания и Полша. Най-голямата опасност е свързана с предсрочните избори в Гърция на 25 януари, които може да бъдат спечелени от партията СИРИЗА начело с Алексис Ципрас, яростен противник на строгите икономии, които според „Нешънъл интерест“ действително са причинили на националната икономика повече вреда отколкото полза. Вестникът цитира кореспондента на „Вашингтон пост“ Мат О`Брайън, според когото при евентуална победа на Сириза „Гърция може да бъде изправена пред неравностойна игра с Германия при високи залози“. „За никого не е тайна, че трудолюбива Германия вече се е уморила да плаща дълговете на своите разточителни средиземноморски партньори“, отбелязва изданието.
Като второ важно предизвикателство вестникът посочва изборите през май в Обединеното кралство, в които „ще бъде обявена присъдата на консерваторското правителство на Джеймс Камерън“. Независимо от спада на популярността на премиера той все още има шансове да победи, посочва изданието. Евентуална негова победа обаче ще причини неприятности на Евросъюза, защото Камерън обеща на избирателите-евроскептици да организира референдум за излизане на страната от ЕС. По мнението на „Нешънъл интерест“ политическите и икономическите последици от евентуален „разрив“ може да поставят под въпрос самото съществуване на ЕС.
Третото важно предизвикателство за съюза са парламентарните избори в Полша през октомври. Изданието отбелязва, че партията на президента на Европейския съвет и доскорошен премиер на Полша Доналд Туск не е в особено стабилна позиция. Затова има всички основания да се предполага, че победа в изборите може да извоюва съперничещата партия на бившия премиер Ярослав Качински, която е известна по-конкретно с критичното си отношение спрямо германската канцлерка Ангела Меркел. Както пише „Нешънъл интерест“, такава победа очевидно не би способствала за „намаляването на напрежението“ в предстоящата за ЕС неспокойна година. /БГНЕС