Професионален танцьор бе пребит до смърт от полицаи в Рио де Жанейро, тъй като го объркали с член на престъпна организация. Това далеч не е първият подобен случай в Бразилия, а надали е и последният, пише Астрид Пранге от Дойче веле.
Преди близо шест години полицията в Рио де Жанейро стартира акция по „умиротворяване на фавелите“. През декември 2008 полицаите и войниците окупират първия бедняшки квартал. Междувременно почти 40 от фавелите на Рио, които са общо близо 300 на брой, са „умиротворени“, след като тамошните наркодилъри бяха принудени да се изнесат и полицията пое контрола над кварталите.
50 дни преди откриването на Световното първенство по футбол „чудото“ от Рио обаче сякаш е разбито на пух и прах. Последните улични сблъсъци в квартала Копакабана ясно показват, че времената, в които социалните проблеми в Бразилия се „решаваха“ с полицейско насилие, вече отминаха. Градът отново е парализиран от масови протести. Причината за последните безредици е смъртта на професионален танцьор и жител на града, който е бил убит от служители на полицията. Според роднините му, полицаите са го объркали с член на престъпна организация.
Изгубени надежди
Сега бразилската управляваща Партия на работниците усеща на гърба си яростта на народа. Вярно, че със своите социални програми през последните десет години тя успя да спаси от бедност 40 милиона души. Само че социалният подем разби и една илюзия: много бразилци разбраха, че нарастващите доходи не вървят ръка за ръка с повече граждански права.
В някои избрани бедняшки квартали с изглед към морето бяха издигнати луксозни хотели. И до днес обаче жителите на фавелите трябва да се примиряват с по-лоши училища, с по-ниско платени работни места и лошо медицинско обслужване. И още по-лошо: който живее във фавела, все още минава за потенциален наркодилър или джебчия. Една от последните жертви на предразсъдъците стана строителният работник Амарило де Соса, който миналата година беше арестуван „погрешка“ от полицията в бедняшкия квартал Росиня, а след това и пребит до смърт. Пазителите на реда го взели за наркодилър.
Скандалът в Росиня окончателно погреба надеждата за една нова полиция, мирна и близка до гражданите. Горчивата истина е, че и близо 30 години след края на военната диктатура мъченията все още са част от инструментариума на бразилската полиция. Сега историята се повтаря с пребития до смърт професионален танцьор в Копакабана, а жителите на фавелите се опасяват, че все повече невинни хора може да станат жертви на „лова на предполагаеми наркодилъри“.