За живота, постиженията и кончината на великия Валери Петров се изписа много – в годината след неговата загуба близките, приятелите и поклонниците му си спомниха, разказаха, обезсмъртиха го.
Но истината е, че Валери Петров е безсмъртен от самото си раждане – появил се на бял свят, носейки в себе си гения на възвишения творец.
Сред всичките факти и постижения на един от доайените на българската литература ви предлагаме няколко, които може би не знаете, забравили сте или сте пропуснали. Без тях обаче образът на Валери Петров би останал недовършен.
Валери Петров не е знаел английски.
Безспорно най-добрите български преводи на английския бард Уилям Шекспир са дело на Валери Петров. Малко известен е фактът, че Валери Петров не е знаел английски. Той е интерпретирал сонетите и пиесите на великия Шекспир, след като е чувал грубия им превод от свой приятел. Това е може би и причината интерпретациите на Валери Петров по Шекспир да са равни по сила и уникалност с текстовете по английски. Може да си позволим дори да опровергаем Бърнард Шоу, който казва, че поезията е това, което се губи в превода. Аргументът ни е всеки ред по Шекспир, представен от Валери Петров.
Участвал е във Втората Световна война
След като завършва медицина през 1944 година и работи известно време като лекар, Валери Петров участва във втората фаза на войната срещу нацистка Германия като военен писател. Там се среща с Радой Ралин, с когото ги свързва дългогодишно приятелство.
Израснал е във Варна
Малко от нас знаят, че един от любимите градове на писателя е морската столица Варна. Тъй като майка му е родена там, той прекарва летните си ваканции на улица „Славянска”. Той е почетен гражданин на града. Прекарва последните си години в малка къщичка с двор, където продължава да пише. Обичал е разходките по плажа.
Издава първата си книга на 15 години
На 15 години Валери Петров издава първата си самостоятелна книжка – поемата „Птици към север“. През 1936 г. в сп. „Ученически подем“ са отпечатани и първите му стихове.
Валери Петров е Асен Раковски
Валери Петров е използвал псевдонима Асен Раковски и именно с този псевдоним излиза от печат „Птици към север”.
Номиниран за Нобелова награда
Валери Петров е предложен за номинацията от Съюза на Българските писатели. Името му е в почетния списък на Международния съвет за детска книга.
Валери Петров участва в холивудски филм
Валери Петров е единственият българин, който присъства като сценарист в съвременен холивудски филм. По неговия филм „Йо хо хо” (1981) е направен холивудски римейк The Fall (2006). Освен това е автор на първия български мюзикъл „Когато розите танцуват“, на пиесите „Честна мускетарска“ и „Театър, любов моя“.
Валери Петров е бил забранен в България
През 1970 година Валери Петров се сблъсква с комунистическия режим в България. Макар да е заклет комунист, той отказва да подпише официална петиция, осъждаща присъждането на Нобеловата награда за съветския дисидент Александър Солженицин. В резултат на това на Валери Петров му било забранено да публикува свои творби в продължение на години. Именно тогава става преводач.
Ядосвал е Тодор Живков
Заради филма по сценарий на Радой Ралин „Невероятна история” Тодор Живков се ядосва и казва: „Кенеди ли ви плаща, да правите такива филми?”
Любимото му питие е уиски
Любимото питие на българския поет е „доброто” уиски, което пиел на малки глътки. Любимото му цвете – синя тинтява. Единственият подарък, който признавал, е книгата. Обичал е да пуши, но го е правил тайничко, защото близките не му позволявали.
Вярвал е в динозаврите
Валери Петров е вярвал, че в генетичната памет на съвременния човек има гени на динозаврите.
Женен е за ученическата си любов
Валери Петров бе женен за ученическата си любов. Със съпругата му Доменика са съученици в Италианското училище.
Участва до последно в протестите
Макар на преклонна възраст – 92 години, Валери Петров участваше редовно в протестите на жълтите павета в столицата през 2013 година. Той се включи и в шествията срещу орязването на бюджета на Българската академия на науките.