Топ 10 претенденти за престола в Европа

| от |

С настъпването на XX век револолюциите унищожават множество монархии и заместват повечето от тях с комунистически режими.


Crown,_Sword_and_Globus_Cruciger_of_Hungary2

Ще се изненадате от това, че макар и демокрацията вече да е политическата система в повечето страни, детронираните кралски семейства продължават да използват титлата си и да претендират за трона. Това е списък с топ 10 мъже и жени, които би следвало да са съответно крале и кралици, ако тронът им бъде върнат.

1. Престолът на Германия и Прусия – Джордж Фридрих

1

Роденият през 1976г. Джордж Фридрих е пра-пра-правнук на Уилям II (император в периода (1888-1918) и е начело на камарата на Хохенцолерн. Учил е в Германия, но завършва образованието си в Пърт, Шотландия. След това учи бизнес икономика във Фрайберг. Като ръководещ камарата Хохенцолерн той често е адресиран като Негово Кралско Величество или Принца на Прусия. Законите в Германия не признават титлите му, но според гражданското право в държавата те се считат като част от името на носещият ги. В интервю за Vanity Fair Джордж Фридрих споделя, че “Германският народ трябва да се замисли за завръщането на монархията и съм сигурен, че това ще се случи”.

2. Френският престол – Луи Алфонс, херцога на Анжу2

Ако френският трон се възстанови Луи Алфонс ще стане Крал Луи XX. Той е роден през 1974 година в Мадрид и е пра-правнук на Крал Алфонсо XIII. Неговите поддръжници обикновено се наричат легитимисти. Според тях след смъртта на брат му през 1984 година Луи Алфонс е законният престолонаследник. Той получава титлата “херцог на Анжу” след като баща му умира в злополука през 1989г. Двамата с жена му Маргарита Евгения имат дъщера, Евгения, родена във Флорида. Според легитимистите тя е Принцеса Евгения от Бурбон. Луи Алфонс е признат като Негово Кралско Височество от френският министър на правосъдието.

33. Руският престол – Нейно Величество Херцогиня Мария Владимировна

Руските монархистки я смятат за глава на императорското семейство и пазител на всички руснаци от 1992 година насам. Използваната от Мария Владимировна титла е Нейно императорско величество херцогиня Мария Владимировна. Родена е през 1953 година и е дъщеря на негово величество херцог Владимир Кирилович, смятан от някой за глава на императорското семейство. Мария учи руски и руска история в Оксфорд и живее във Франция и Испания. Синът и е роден и покръстен в Мадрид през 1981г. Други важни личности, присъствали на кръщенето са крал Хуан Карлос, Цар Симеон II и царица Маргарита, както и други официални лица от руското царско семейство. Мария Владимировна е 109-та на опашката за наследяването на британският престол.

4

4. Гръцкият Трон – Цар Константин II

Константин Гръцки, по-рано познат като Константин II, крал на елините царува от 1964 година до премахването на монархията през 1973г. Той така и не абдикира от поста си. Въпреки това, неспособен да свали новото правителство той живее в изгнание от 1967 година. Според паспорта му той е “Константин, бивш цар на елините”. Закон, прокаран през 1994 година го лишава от гражданството и имуществото му. В закона е записано, че на Константин не може да бъде предоставен гръцк паспорт, освен ако не приеме фамилия.

5. Австро-Унгарският престол – Принц Ото5

Oто фон Хабсбург, роден на 20 ноември 1912 е настоящият глава на фамилията на Хабсбургите и най-големият син на Карл Австрийски, последният император на Австрия и крал на Унгария. Ото живее в Бавария и е гражданин на Германия, Австрия, Унгария и Хърватска. Също така е познат като архихерцог Ото Австрийски и Хабсбург Ото. Твърди се, че е ударил неговият колега от европарламента Иън Песли, след като през 1988 година той изкрещял на папата, че е антихрист. Ото е бил сериозен пушач, като в някои дни е пушел по 100 цигари. Днес той вече не пуши, освен в един ден – световният ден против тютюнопушенето.

6. Португалският пресол – Дуарте Пио, херцог на Браганса

6Дуарте Пио е роден в Берн, Швейцария и е най-големият син на Дуарте Нуно, херцог на Браганса и съпругата му Мариа Франсиска де Орлеанс, принцеса на Бразилия. Когато се ражда, на семейството му е забранено да влиза в Португалия и затова раждането се провежда в португалското посолство в Берн. По този начин Дуарте Пио получава гражданството, така необходимо му за престола. През 1952 се мести за постоянно в Португалия с родителите си. На 13 май 1995 Дуарте се жени за Изабел де Ередиа, португалска бизнесдама. Церемонията се провежда в манастира Jeronimos в Лисабон и е ръководена от патриарха Антонио Риберио. Не нея присъстват основни португалски политически фигури, включително президента на републиката Марио Суарес, премиера Анибал Кавако Силва, както и представители на повечето европейски краски фамилии.

7. Румънският престол – цар Михаил7

Михаил I, крал на румънците, принц на Хохенцолерн (роден на 25 октомври 1921) царува в Румъния от 20 юли 1927 до 08 юни 1930 г. и отново от 06 септември 1940 г., докато е принуден да абдикира от комунистите на 30 декември 1947 година. Като пра-пра внук на кралица Витория и трети братовчед на Елизабет II той е един от последните оцелели държавни глави отпреди втората световна (другият е Симеон II). През 1947 Михаил пътува за Лондон за да присъства на сватбата на бъдещата кралица Елизабет II и там среща бъдещата си жена – принцеса Ана Бурбон-Парма. Завръща се в Румъния, посъветван от Уинстън Чърчил, който му казал, че “Най-важното за един крал е да е смел”.

88. Албанският престол – принц Лека

Принц Лека е единственият син на крал Зог I и кралица Жералдин. Известен е и често е наричан от медиите, монархистите и много хора Крал Лека I. Крал Зог е приуден да избяга от Албания само два дни след раждането на сина му и скоро официално е заменен от италианският крал Емануел III. Лека учи в Египен и в Швейцария, след което става втори лейтенант в британската армия. След смъртта на баща му през 1961 година, Лека е обявен за крал на албанците от Народното събрание в изгнание. През 1975г. се жени за австралийската учителка Сюзън Кулен-Вард. На сватбата присъстват кралски семейства, които призовават “Да живее кралят!”

9. България – Симеон II9

Симеон Сакскобургостски е цар на България в периода 1943-46 година. Служи като министър-председател от 2001-2005г. Името, което използва като български гражданин и политик е Симеон Борисов Сакскобурготски. Симеон II е един от малкото монарси от преди Втората световна, които по-късно ръководят държавата си от премиерския пост. Той прави това след 55 години, прекарани извън България, заради комунистическият режим. Симеон II е единственият жив човек на земята, който носи титлата Цар (тъй като така и не абдикира официално).

1010. Италия – Виторио Емануеле, принц на Наполи

Виторио Емануеле е роден на 12 февруари 1912 година и е смятан за единственият претендент за несъществувашият италиански трон. В Италия е по-известен като Виторио Емануеле ди Савоя. Макар от 1946г. титлата му да не се признава в родната му страна, множество други, като Белгия например, още спазват обръщението. Виторио също така е претендент за йерусалимският престол. След референдума от 1946, когато е решено Италия да стане република, той е изгонен оттам. Неведнъж е влизал в новините с антисемитиските си изказвания. Във Франция пък е съден по обвинение в убийство, за което е оправдан, но все пак осъден за престъпление с огнестрелно оръжие.

 
 
Коментарите са изключени за Топ 10 претенденти за престола в Европа