Когато Брайън Де Палма решава да адаптира сериала на Брус Гелър през 1996 година, точно 30 години след създаването му, едва ли е предполагал, че това, което ще направи ще получи такъв голям успех, такава фен общност и близо 20 години по-късно ще излизат нови филми от гигантския франчайз… Защото истината е, че Брайън Де Палма нито изглежда, нито звучи като режисьор на франчайзове. Но ето го резултата.
Петата част на екшъна „Мисията невъзможна“ излиза четири години след като фрайнчайза беше подновен след близо 5 годишно отсъствие и тишина и след, нека да бъдем честни, не особено силните втора и трета част. Да, знам, че участието на Филип Сиймур Хофман придаде тежест на третата част, но с изключение на него и махането на лица, което е любимото ми нещо в този филм, другите неща не ставаха особено. Защото, поне за мен, втората и третата част на „Мисията: Невъзможна“ бяха направени с цел да се изкарат пари. Колкото повече, толкова по-добре.
Нека да разкажа малко предистория – малко хора знаят, че всъщност филмът на Брайън Де Палма, абсолютна класика в екшън жанра, е базиран на сериал. Идеята за него хрумва на сценариста Брус Гелър и през 1966 година той я осъществява. Сериалът стартира, като в главните роли на суперелитния отряд, който поема само мисии, чийто успех и изход е общо взето невъзможен са Питър Грейвс, Питър Лупус, Мартин Лаудау, Барбара Бейн и Грег Морис. Сериалът продължава до 1973 година и има три Златни глобуса, включително по един за Питър Грейвс и Мартин Лаудау. През 1988-а сериалът е подновен само за два сезона. Сега, близо 50 години по-късно, филмите от франчайза са общо 5!
Новата част на филмите – „Мисията невъзможна: Престъпна нация“ е може би най-добрата част правена откакто първият филм на Де Палма излиза през 1996-а. Том Круз е в топ форма и дори прави част от каскадите сам, а Саймън Пег е онова, което радва моето око, когато гледам някой от фимите от тази поредица. Напомнящ на старите шпионски филми със заплетени елементи, „Мисията невъзможна: Престъпна нация“ е екшън от най-високо ниво, без да забравя, че ако искаш да правиш шпионски трилъри имаш нужда от няколко неща – екшън герой, красива жена и експлозии.
Освен Том Круз, който прави първата каскада във филма, която е й отваряща сцена, може да се насладите на европейската красота на новото златно момиче на Холивуд – шведката Ребека Фъргюсън. За тези, които не я познават, може да я гледате в „Бялата кралица“ като кралица Елизабет, но лично аз я предпочитам като британския таен агент в този филм. Също и Саймън Пег, който иначе е достатъчно готин и смешен без да има нужда да играе в екшъни, но все пак, може би и за мой личен кеф, той се завръща като нърда Бенджи Дън за трети път. Както и Алек Болдуин, за който мнението ми става все по-високо и по-високо, особено след участието му в 30 Rock. Към тях добавям и супер за кратко Джеръми Рейнър, който просто харесвам много, но смятам, че още не му се е паднала продукцията, в която да блесне.
Като цяло и финално, „Мисията невъзможна: Престъпна нация“ се доближава до първата част много повече от останалите филми от франчайза. Екипът се е опитал да направи добър екшън, с елементи на шпионски трилър, достатъчно оплетен, за да те държи в напрежение цели два часа, колкото е дълъг самият филм.
„Мисията невъзможна: Престъпна нация“ е екшън, перфектен за сезона и е най-доброто, което този франчайз е правил от 1996-а насам.
Снимки: Форум Филм България / Paramount Pictures