Всъщност Яни го довела тук майка му, която правела изложба. Така срещнал Заро и си допаднали. След това се присъединили и Випке и Хубен. „Беше си просто химия”, обяснява за усещането от срещата Хубен, който е единият от основателите на The Art Foundation.
Сигурно вече се чудите кои са всички тези хора, които изброявам.
Трябва да започнем от Випке – все пак тя е нежното присъствие в тази арт общност. Унгарка, която чувства България като свой дом и остава тук преди 4 години. Плътно до нея в предизвикателствата и всички стойностни изложби у нас е Хубен – неин партньор в основаването на „The Art Foundation”. Запознават се на регулярен гастрол по галериите в столицата. Имат обща мисия:
„Искаме да сме творци на нашето щастие и всички да са щастливи около нас”, казва Хубен.
Стигнахме и до Заро, както наричат актьора Светозар Кнезовски. Именно в The Art Foundation може гледате моноспекакъла му „Забравени от небето”.
„Няма човек, който да е влязъл да го гледа и да не излезе разреван от този моноспектакъл. Трябва да се види на живо, защото Заро не е филмът от типа на по американските продукции. Всеки път той играе различно. Става дума за историите на столетници от родопските села”, пуска ни тийзър Яни и цитира Заро: „Ако ти кажа тайната ще трябва да те убия…”
А кой сега е Яни?
Яни Брънчев е с репутация на столичен шоумен, дългогодишен телевизионен редактор и репортер, завършил Международни икономически отношения в Унгария, живял и в Чехия и баща на русия палавник Георги, който ме гледа задълбочено от другия край на масата докато заформя поредна магария. Както казахме – попада в The Art Foundation, когато майка му Савина Николаева открива изложбата си иконопис през май. Бил е на много сцени – у нас и в чужбина, но това място му прави особено впечатление. „Има някаква особена енергия, която превръща всички нас в едно цяло. Сякаш сме доказателство за постулатите на Квантовата физика, че всички сме свързани едни с друга в нещо възвишено”.
Яни се е посветил изцяло на изкуството и не иска да чуе за нищо друго. „Само за това се върнах в България и нямам други планове”.
И така, с акустичното си пиано и уникалната си бленда, Брънчев се превръща в един от любимците на столичното арт общество. „Публиката е най-голямата ми награда, а фаворитът ми е изкуството. Често затварям папката с текстовете и нотите и започвам да импровизирам и това е тайната на проекта ми „Unplugged” – пиано и глас”.
Така една унгарка от посолството у нас попада в The Art Foundation. Минавала надолу по улицата и изведнъж чула родна реч и позната музика. Оказало се, че тази вечер в заведението гостува именно Яни. След това тя става един от редовните посетители на кафето. “Дадох й веднага микрофона и започна едно надпяване”, смее се заразяващо пианистът.
Такива неща се случват в това тайно място… казвам тайно, защото безистенът някак го отделя от шума и интензивността на колите по Солунска и трамваите на Графа. Когато влезеш вътре мирише на тучна трева и разбира се… на лимони. А водата на фонтана си е сериозна терапия за успокоение на всякакъв тип Радини вълнения. Поглеждаш нагоре и виждаш синьо небе. Уличните звуци сякаш остават отвъд тунела на безистена. Намираш се на място с дух на Франция, но има щипка италианско и страст по кубински. Неминуемо се отнасяш в мечтанията си, като вече планираш кой специален ще доведеш тук и какво ще му поръчаш, за да го впечатлиш…
Изпий ме
Хубен пази ревностно рецептите за коктейлите. Едва успяхме да измъкнем няколко вълшебни съставки на прословутите му разхладителни напитки. „Добре де, има един коктейл с бяла вино, компот от ягоди и ….”, с продължително „иии” Хубен отново замълчава съзаклятнически и гледа към Яни. „А в домашната лимонада има много любов от нас”.
Тайната си е тайна, решавам да ровя в друга насока.
Разбираме, че на 6 август се открива нова изложба. Ще бъдат представени произведения на изкуството изцяло от рециклирани материали. На този фон, през август, арт точката се готви и за много участия. Те включват Яни на пианото, както и две самодиви, които ще погалят ухото със звуците на арфата и флейтата си..
Със сигурност толкова изкуство на едно място и то под открито небе няма как да не направят впечатление на минувачите. В The Аrt Foundation можеш да седнеш и да изпиеш едно питие, докато се наслаждаваш на уникални подаръци за сетивата – вкус, звук, картина, емоции…
С име, измислено спонтанно, и с идеята да е място за изкуство, само за 6 месеца съществуване под новото амплоа, The Art Foundation e най-модерното и актуално средище за арт феновете в столицата в момента.
Тези, които са се върнали от море и отчаяно се чудят как да запазят духа на еуфорията и в София – хей, вече е нужна лампата на Аладин, нито буркан, в който да консервирате спомените. Идете там.
И вие – онези, които всеки момент ще заминете и търсите начин да повишите доброто настроение – отправете се към The Art Foundation веднага – заповед на Капитана!
Там ще изпиете едно кафе с изкуството или чаша ром с горещите си блянове в най-уютния безистен на София на улица „Дякон Игнатий” 19.
Не се налага да търсите тази арт точка на картата или с GPS. Просто се спуснете към Народния театър от бул. „Витоша” по „Солунска”, пресечете „Граф Игнатиев” и гледайте вдясно. Енергията на The Art Foundation ще ви повлече по магически начин. Ромоленето на чистата вода в красивия фонтан, шикозните дървени столчета и малки масички и широко усмихнатият екип на заведението се грижат за доброто настроение като добавят любовни съставки в питиетата ви.
До края на лятото програмата е пълна. Изпълнителите се връщат и искат по-често да пред публиката на точно това заведение. „Установил съм, че хората на изкуството са най- истинските и най-мръдналите. Същата е и нашата публика. Защото само истинския артист може да докосне човешкото в теб – с жест, изпълнение или дори непринуден разговор”, казва Хубен за посетителите и гостите му.
Разпускането започва в 20 часа, а през деня The Art Foundation е кътчето в София, където щом влезеш си казва „Аууу, това е моето място”.
Програмата на Тhe Art Foundation може да следите в страницата им във Фейсбук, а повече за събитията може да видите и в галерията ни горе.