Известна критична журналистка напусна Русия заради смъртни заплахи. Опозиционен вестник спря печатното си издание. Животът на инакомислещите става все по-труден в една страна, в която 88% от хората застават зад Путин, пише Дойче веле.
Раздялата с Борис Немцов, в която участваха десетки хиляди хора, се превърна в митинг срещу властта. Сред дошлите да си вземат сбогом с убития опозиционен политик, имаше и много журналисти – като Ксеня Собчак, която работи за единствения останал критичен телевизионен канал „Дожд“ и Алексей Венедиктов – от все още търпяното от властите радио „Ехо Москвы „.
Животът и на двамата също е в опасност. Още по време на поклонението пред ковчега на убития Немцов, Ксеня Собчак била заплашвана от неизвестен мъж, който на няколко пъти се приближил до нея, повтаряйки: „Ксеня, ти ще си следващата!“ Венедиктов бил свидетел на станалато, поради което бил разпитван и от полицията. Самата Собчак междувременно се видя принудена да напусне Русия. Тя, както и Венедиктов явно са в т. нар. списък на смъртниците.
„Подобни заплахи трябва да се взимат насериозно. Борис Немцов не стори това. Във въпросната вечер той се е движел без лична охрана, макар че беше опозиционен политик, мразен от властите и от определена част от населението. Той го знаеше и казваше: „Какво да направя, нима мога да избягам?“ Тъкмо тези думи е казал на Ксеня Собчак в деня, в който го убиха“, разказва Алексей Венедиктов.
„Пресушаване“ на критичните издания
Дмитрий Муратов, главен редактор на единствения опозиционен вестник „Новая газета“, също живее в опасност. От редакцията му вече са загинали шестима колеги, сред които и Анна Политковская. Муратов е принуден да обяви спирането на печатното издание по икономически причини, но по същината си, те са твърде политически. В края на миналата седмица той се оплака пред колеги, че „Новая газета“ не е в състояние да се конкурира с издания, които държавата щедро субсидира: „Рекламата се превърна в политическа награда. Който получава поръчки за реклама, се отличава с лоялността си.“
Руската икономика се намира в криза, а инвеститорите са уплашени от един нов закон, според който чуждестранните дялове в собствеността на руски медийни фирми не бива да надвишават 20%. „Акционерите имат чувството, че ги възприемат като опозиционни политици, когато подкрепят нашия вестник“.
Затова един от големите акционери сега се готви да продаде дяловете си. Кой от двамата – Михаил Горбачов или бизнесменът Александър Лебедев – засега е неясно. При това броят на читателите показва, че „Новая газета“ има огромен успех, казва главният редактор. А и интересни теми в момента – колкото щеш. Според Муратов, в днешна Русия от вестниците се очаква да възпроизвеждат лолялност към властта. След като 200 000-ият тираж на „Новоя Газета“ няма вече да бъде отпечатван три пъти седмично, както досега, изданието ще бъде достъпно единствено в интернет. Коментатор на относително въздържания вестник „Комерсант“ предрича, че във времена когато обществото застава все по-плътно зад властите, не могат да се очакват растящи тиражи за критичните издания.