Години наред румънските власти отричаха на територията на страната да е имало таен затвор на ЦРУ. След косвените признания на бившия държавен глава Илиеску, темата отново е на дневен ред, пише Дойче веле.
Интервю с Йон Илиеску предизвика шумен медиен отзвук в Румъния. В него бившият президент косвено говори за това, че в страната е съществувал затвор на ЦРУ, макар и да го нарича само „обект“: В края на 2002 и началото на 2003 година „нашите американски съюзници ни помолиха да им посочим „обект“, казва Илиеску, който допълва, че като тогавашен държавен глава е дал принципното си съгласие.
Бившият президент твърди в интервюто, че не знае къде се е намирал въпросният „обект“, защото за детайлите навремето се грижел бившият началник на външното разузнаване Йоан Талпес. Досега Илиеску постоянно отричаше да е знаел нещо за таен затвор на ЦРУ в Румъния. Той твърди, че не е знаел нищо и за действията на американците на територията на „обекта“: „Ставаше дума за жест на добра воля към американците в навечерието на приемането ни в НАТО“, казва Илиеску.
Румъния и САЩ и без това воювали заедно в Афганистан и в Близкия изток и румънците искали да покажат, че са надежден съюзник. „Не сме се месили в дейността на американците на този обект“, казва Илиеску. Ако тогава бил знаел онова, което стана известно по-късно, той нямало да приеме американската молба. „Вече си извадихме поуки, че в бъдеще трябва да бъдем много по-внимателни при подобни молби“, казва бившият президент.
Илиеску дал картбланш
Йоан Талпес потвърждава казаното от Илиеску и дори споделя някои детайли около цялата история. В навечерието на 2003 година той получил запитване от представител на ЦРУ за сграда, която евентуално да ползват американските тайни служби. От Илиеску Талпес получил картбланш да урежда този въпрос както намери за добре. В резултат на това, на ЦРУ била предоставена сграда в Букурещ, която била ползвана от американците между 2003 до 2006 година, а по-късно разрушена. Йоан Талпес отказва да съобщи местоположението й.
Изявленията на Илиеску и Талпес разбуниха духовете в Румъния. Преди години парламентарна комисия дълго разследва въпроса дали на територията на Румъния е имало тайни затвори на ЦРУ, за да стигне през 2008 година до заключението, че няма никакви доказателства за транспортирането на затворници, нито за съществуването на тайни затвори.
Въпреки детайлите, разкрити от Илиеску и Талпес, бившата председателка на комисията Норика Николай, която сега е евродепутатка от либералната фракция, продължава да поддържа предишното си становище: „Обект“ не означава автоматично затвор. Мисля, че ЦРУ просто е имал офис в рамките на сътрудничеството си с Румъния. Това е обичайно за тайните служби навсякъде по света“, казва Николай в разговор с Дойче Веле.
Председателката на румънската правозащитна организация APADOR-CH, Мария Николета Андрееску оценява работата на анкетната комисия като „неефективна“. Отговорни лица като Илиеску и Талпес не са били разпитвани, а информациите за транспортирането на затворници през Румъния не били проверявани обхватно, независимо от това, че бившият главен докладчик на Съвета на Европа Дик Марти още през 2006/2007 представил сериозни улики за наличието на затворите.
Имало ли е изтезания на хора в румънски затвори на ЦРУ?
Правозащитната организация APADOR-CH защитава например правата на затворника на ЦРУ Абд ал-Рахим Ал-Нашири, обвинен за атентата срещу американския самолетоносач USS Cole през октомври 2000 в Йемен. Ал-Нашири твърди, че от 2003 до 2006 година е бил задържан и изтезаван в Румъния. През май 2012 година той заведе дело срещу румънската държава, по което още не е произнесено окончателното решение. През януари тази година правозащитната организация се обърна към прокуратурата, за да научи подробности около разследването, но оттам отказаха да дадат информация, поради това, че то още не е приключило.
Изпълнителната директорка на правозащитната организация CRJ Джорджана Йоргулеску, която също се ангажира с темата за тайните затвори в Румъния, нарича изявленията на Йон Илиеску и Йоан Талпес „много тревожни“: „Изключително обезпокоително е, когато един държавен глава предоставя „обект“ на тайните служби на чужда държава, без да се интересува какво точно се върши там. Главната прокуратура трябва да се самосезира и да разследва дали на територията на Румъния са били изтезавани хора, тъй като Румъния е сред страните, подписали Конвенцията срещу изтезанията“, казва Йоргулеску.
През февруари тази година Европейският съд за човешките права осъди Полша да плати високи глоби на двама задържани и изтезавани на нейна територия, които в момента се намират в лагера Гуантанамо. Прокуратурата в Литва, където също е имало таен затвор на ЦРУ, започна ново разследване през април. Дали Румъния ще последва този пример?