Тайните затвори на Китай

| от |

Китайските лагери за принудителен труд отиват в миналото – така поне уверява Пекин. Означава ли това, че вече няма да има заточения без съд и присъда? Едва ли, като се има предвид колко много са т.нар. тайни затвори, пише Дойче веле.

Предполага се, че в Китай има около 300 лагери за принудителен труд, в които са „настанени“ между 100 и 200 хиляди души. При това не всички от тях са престъпници – сред затворниците има и немалко противници на режима.

china_prison_52617531

Реликва от времето на Мао

Трудовите лагери, създадени при управлението на Мао Дзедун, ще бъдат закрити, уверява Пекин. Правозащитници обаче предупреждават, че това едва ли ще ограничи полицейското всесилие. „Наред с трудовите лагери, в страната съществуват и редица други, тайни институции, където биват затваряни хора без съд и присъда“, казва адвокатът Танг Дзитиан. Например т.нар. „центрове за превъзпитание“, където положението с човешките права е дори още по-тежко. „До този момент правителството не е взело никакво отношение по този въпрос“, посочва активистът.

В тези центрове попадат предимно членове на забраненото движение Фалун Гонг. Те биват изпращани там, ако след престоя си в някой трудов лагер са продължили да оказват съпротива. „Когато някой бъде изпратен в лагер за принудителен труд, властите обикновено информират семейството му. Така близките му поне знаят къде се намира той. В другите затвори обаче хората просто изчезват безследно“, разказва Танг.

Премахването на трудовите лагери не означава, че се слага край на заточенията, продължава адвокатът. През 2011 година самият той е бил отвлечен и седмици наред държан на неизвестно място. Мярката е имала за цел да сплаши активисти като него.

AP I CHN CHINA FLAG

„Мир и здраве“

Списъкът с тайните затвори на Китай е дълъг: в т.нар. черни затвори попадат предимно хора от провинцията, които са се осмелили да дойдат в столицата, за да се оплачат от някоя нередност; корумпираните партийци пък биват изпращани в специални центрове за разследване, които също са всичко друго, но не и легални. „Понякога хората биват затваряни и в някоя психиатрична клиника – с аргумента, че представлявали заплаха за сигурността на страната. Всички тези места за задържане не са по-различни от трудовите лагери, само дето не се казват така“, пояснява Танг. По информация на „Хюмън райтс уоч“, много клиники в Китай са подчинени пряко на полицията. Наричат ги клиники „Мир и здраве“.

„Трябва да останем бдителни, иначе съществува реалната опасност лагерите да изчезнат само на хартия“, предупреждава китайският правозащитник Джанг Тянйонг. „Напълно възможно е те просто да бъдат преименувани. Ще ги нарекат например „центрове за рехабилитация на наркозависими“ или пък „поправителни домове“. На практика обаче това ще са си трудови лагери“, казва още Джанг.

 
 
Коментарите са изключени за Тайните затвори на Китай