Северна Корея вече две години съществува с нов лидер – Ким Чен Ун, оставайки при това едва ли не най-затворената държава в света. И макар че Пхенян крайно внимателно пристъпи към провеждане на нови реформи, засега не възнамерява да се откаже от старите политически методи.
Към тях се отнася шантажът на световната общност чрез заплаха за начало на нова война на Корейския полуостров. За пореден път до тази практика Пхенян прибягна пролетта 2013 г, пише Гласът на Русия.
Изострянето на Корейския полуостров започна през март. Тогава Пхенян обеща да нанесе удар срещу американските бази на Гуам и Хаваите. Заплахата стана отговор на съвместите маневри на САЩ и Южна Корея. Легендата за ученията предполагаше бомбардировка на КНДР. А на 30 март Пхенян обяви, че влиза в „състояние на война” със Сеул. След това Ким Чен Ун съобщи, че Северна Корея размразява реактора в Йонбен и се готви да изпита балистична ракета. Но тази заявления никой не възприе сериозно.
Може би заплахите на КНДР щяха да имаха по-голям ефект, ако Пхенян в миналото не беше злоупотребявал с подобни заявления. Световната общност свикна, че Северна Корея използва този подход като комерсиален елемент, за да получи по този начин хуманитарна помощ.
Наистина, този път Пхенян здраво се ядоса на КНР. В Пекин се опасяват, че заради действията на КНДР американците са усилили военното си присъствие в региона, като са променила по този начин наличното там съотношение на силите. Междувременно добрите отношения с Китай са крайно важни за Северна Корею. КНР не само оказва на съседа спонсорска помощ, но и в определен смисъл служи за образец на подражание. Защото Китай успя да проведе реформи, като не промени при това формата на държавно управление. И макар самата дума „реформи” в КНДР да не се употребява, при Ким Чен Ун животът на страната се промени. Коментира експертът Георгий Толорая:
Между другото, колкото по-тесни бъдат икономическите връзки между Севера и Юга, толкова по-сложно ще им бъде да воюват помежду си. От тази гледна точка особено значение има споразумението, постигнато по време на посещението в Южна Корея на Владимир Путин за модернизирането от руската компания РЖД на железопътно трасе и инфраструктурни обекти на севернокорейското пристанище Раджин. Благодарение на усилията на руската страна за участие в проекта бяха привлечени южнокорейски компании.
„Dailymail“ съобщи, че чичото на диктатор Ким Чен Ун е бил екзекутиран, след като е бил съблечен гол и хвърлен в клетка, където е бил изяден жив от глутница кучета.
Чан Сон Таек и петима негови близки сътрудници са били хвърлени на 120 освирепели от глад кучета, който са били държани без храна в продължение на 3 дни.
Ужасяващата екзекуция на 67-годишния Чан Сон Таек е била наблюдавана от диктатора и още 300 зрители. Тя е продължила един час. Чичото на севернокорейския диктатор бе обвинен в измяна и корупция.
За екзекуцията бе съобщено на 13 декември. В новогодишната си реч лидерът на Северна Корея за пръв път говори публично за екзекуцията на чичо си.
В речта си Ким Чен Ун обвини съседна Южна Корея, че подстрекава ядрена война и посочи, че един конфликт би довел до „огромна ядрена катастрофа“.