Страните от Персийския залив официално уведомиха Съвета за сигурност на ООН за началото на военната операция в Йемен. Писмо, подписано от постоянните представители на Бахрейн, Кувейт, Катар, Саудитска Арабия и Обединените арабски емирства, е адресирано до председателя на Съвета за сигурност на ООН и постоянният представител на Франция.
В писмото се посочва, че военната операция е предприета в отговор на писмо от президента, който поиска помощ с всички средства за защита на Йемен от шии бунтовниците хуси. Саудитска Арабия обяви, че е започнала операцията след продължителни консултации със САЩ и координира действията си в страната с Вашингтон.
В нощта срещу четвъртък коалиция с участието на Саудитска Арабия и страните от Персийския залив предприе военна операция срещу бунтовниците, които контролират голяма част от страната. Според генералния секретар на Арабската лига Набил ал Араби, военната операция в Йемен е част от споразумението за съвместна отбрана и икономическо сътрудничество, подписано през 1950 година.
Саудитска Арабия не планира наземна операция в Йемен в близките дни
Саудитска Арабия не планира наземна военна операция в Йемен в близко време, предадоха информационните агенции.
Въпреки това, саудитските войски ще бъдат в готовност за провеждането на такава операция, ако тя се окаже наложителна, съобщи агенция „Ройтерс“ с позоваване на министерството на отбраната на кралството.
Миналата вечер президентът на Йемен пристигна в саудитската столица Ел Риад. В сряда той напусна двореца в Аден, където намери убежище, след като хусите превзеха столицата Сана.
Припомняме, международната коалиция, в която участват Саудитска Арабия и други страни от Персийския залив, през миналата нощ започна операция по въздух срещу бунтовниците хуси, които превзеха голяма част от територията на Йемен.
Съюзниците нанесоха въздушни удари срещу летището на йеменската столица Сана и редица военни обекти.
Решението за операцията беше взето, след като на 23 март Йемен призова страните от Персийския залив да предприемат военна намеса, за да пресекат настъплението на бунтовниците към южната част на страната.
Преди това ООН предупреди, че страната е на прага на гражданска война.
Бойните действия срещу хусите бяха предприети непосредствено след изявлението на Съвета за сътрудничество на държавите от Персийския залив, в което те заявиха, че ще откликнат на молбата на йеменския президент Абд Рабу Мансур Хади да защитят законната власт от бунтовниците. Обръщението беше прието от Саудитска Арабия, Кувейт, Бахрейн, Обединените арабски емирства и Катар.
Към коалицията се присъединиха Йордания, Пакистан, Египет и Судан.
Два US военни кораба в Червено море готови да се намесят в Йемен
Два военни кораба на САЩ, разположени в Червено море, са готови да реагират на ситуацията в Йемен, докато Пентагонът внимателно наблюдава въстанието на хусите в страната, заявиха от Централното командване на САЩ, цитирани от световните информационни агенции.
Двата кораба са „Иво Джима“ и „Форт Макхенри“.
„Военните кораби на САЩ са готови да реагират в Йемен“, се посочва в акаунта в „Туитър“ на Централното командване на САЩ.
В сряда Саудитска Арабия обяви старта на военна операция срещу хусите, които в момента контролират големи части от Йемен, включително столицата Сана. Съобщава се, че хусите са се сдобили с големи количества оръжие от военни обекти в Йемен.
Бахрейн, Катар и Египет и други държави също участват във водената от Саудитска Арабия коалиция. Държавите от Персийския залив твърдят, че кампанията е в отговор на искане от страна на президента Абд Рабу Мансур Хади.
Междувременно, президентът на САЩ Барак Обама разреши логистична и разузнавателна подкрепа за военните операции в Йемен.
САЩ, Турция и Арабската лига подкрепиха военната намеса в Йемен
Високопоставен източник от Държавния департамент, пожелал анонимност, обяви, че американският първи дипломат Джон Кери е изразил съгласие с решението да бъдат предприети военни действия срещу бунтовниците хуси в Йемен.
„Той похвали действията на коалицията за предприемане на военни мерки срещу хусите и отбеляза, че САЩ подкрепят усилията на коалицията, включително чрез споделяне на разузнавателна информация, оказване на помощ при набелязване на мишени, както и на консултантска и логистична подкрепа за въздушни удари по мишени на хусите“, посочил източникът, цитиран от „Ройтерс“.
По думите му, в хода на разговора на Кери с външните министри на Саудитска Арабия и други членки на Съвета за сътрудничество в Персийския залив, проведен чрез конферентна връзка, всички министри са се съгласили, че политическите преговори са най-добрият начин за излизане от кризата в Йемен, но са отбелязали, че именно хусите са предприели военна кампания.
Междувременно турското външно министерство обяви, че операцията на саудитските военновъздушни сили в Йемен ще спомогне за предотвратяването на гражданска война.
Според турските власти страните, участващи в операцията, включително членките на Съвета за сътрудничество в Персийския залив, предварително са информирали Анкара за операцията, която се реализира по молба на законно избрания президент на Йемен Абд Рабу Мансур Хади.
Турция призовава шиитските бунтовници и външните им съюзници да се въздържат от действия, които биха застрашили мира и сигурността в региона.
От своя страна Арабската лига обеща пълна подкрепа за водената от Саудитска Арабия военна кампания срещу шиитските бунтовници.
Генералният секретар на Арабската лига заяви, че операцията е насочена срещу конкретни мишени, контролирани от хусите, въз основа на искане от йеменския президент Абд Рабу Мансур Хади.
Иран: Саудитска Арабия незабавно да спре военната агресия срещу Йемен
Иранският външен министър призова Саудитска Арабия незабавно да преустанови „военната си агресия“ срещу Йемен.
„Ние искаме незабавно спиране на саудитските военни операции в Йемен“, заяви външният министър Мохамед Джавад Зариф, цитиран от иранските държавни медии.
Зариф подчерта, че военните операции представляват нарушение на суверенитета на Йемен и само и единствено ще доведат до кръвопролития.
„Ние няма да спестим усилия за овладяването на кризата в Йемен“, заяви Зариф.
Той посочи, че актът на агресия няма да бъде от полза за нито една страна, добавяйки, че военната кампания ще продължи да ескалира напрежението в региона.
Иранският външен министър също призова регионалните и западните страни да избягват да се заиграват с терористи като „Ал Кайда“ и „Ислямска държава“ в Йемен.
По-рано през деня, говорителят на иранското външно министерство също осъди остро военната кампания на Саудитска Арабия, подчертавайки че този ход ще създаде несигурна обстановка в Близкия изток.
Сирия: Действията на Саудитска Арабия са акт на „крещяща агресия“
Сирийската държавна медия съобщи, че водената от Саудитска Арабия военна операция в Йемен е акт на „крещяща агресия“, съобщава Ройтерс.
Бойните самолети на държавите от Персийския залив, водени от режима в Саудитска Арабия, започнаха крещяща агресия в Йемен, се отбелязва на страницата на държавната медия на Сирия САНА.
Сирийското правителство на Башар Асад е съюзник с Иран, който се смята, че помага на шиитските бунтовници в Йемен, които отстраниха подкрепяния от САЩ президент на страната. Саудитска Арабия и държавите от Персийския залив се разглеждат като спонсори на бунтовниците в Сирия.
Петролът скочи близо до $60 за барел след напрежението в Близкия изток
Цената на петрола нарасна с 4 на сто след началото на военната операция на Саудитска Арабия срещу шиитските бунтовници в Йемен, съобщава Money.bg.
Вчера сутринта фючърсите за сорта Brent поскъпнаха с $1,70 до $58,18 за барел, а тези за американския еталон WTI – с $1,89 до $51,10 за барел, съобщава Reuters.
По-късно котировките на петрола сорт Brent с доставка през април се повишиха до 59,41 долара за барел, като в хода на търговията беше регистриран скок от близо 6% към 59,78 долара. Фючърсите на американския лек суров петрол се повишиха с 6,1% към 52,21 долара за барел – близо до върха за деня от 52,48 долара за барел.
Саудитска Арабия и нейните съюзници в района на Персийския залив започнаха военна операция против шиитската групировка хуси. Трейдъри и износители на петрол се опасяват, че ситуацията в Близкия изток, един от основните доставчици на суровината на световния пазар, може да излезе от контрол. Ситуацията се усложнява и от факта, че хусите се подкрепят от Иран, който желае да засили своето влияние в региона.
„Саудитците започнаха военни действия, защото, според тях, хусите получават подкрепа от Иран. Това говори за опасност военната операция да прерасне в регионален конфликт. Правителството на Китай е обезпокоен от ситуацията“, каза директорът на Центъра за близкоизточни изследвания на Китайския институт за външнополитически изследвания Ли Гофу.
Близкият изток е също така голям доставчик на втечнен природен газ, който изнасят Йемен и Катар, но засега не се наблюдават причини за безпокойство.
Анализаторите отбелязват, че няма да се стигне до дефицит в предлагането на петрол, защото добивът в страните, които не са членки на ОПЕК, остава висок.
Рияд мобилизира 100 самолета и 150 хил. войници срещу хусите в Йемен
Саудитска Арабия бомбардира военни съоръжения в Йемен, които са под контрола на шиитските бунтовници, които окупираха част от страната и принудиха президента да избяга по море, съобщават йеменски източници, цитирани от АП.
Саудитската телевизия Al-Hadath TV показа кадри от военната офанзива, която започна рано тази сутрин.
„Ал Арабия“ отбелязва, че монархията е мобилизирала 100 бойни самолета, 150 хиляди войници и звена от Военноморския флот. Също самолети на Египет, Мароко, Йордания, Судан, Кувейт, Обединените арабски емирства, Катар и Бахрейн вземат участие във въздушните атаки. Египет, Пакистан, Йордания и Судан са готови да участват и в сухоземна операция.
Кралството обяви, че води военна кампания в Йемен, след като хусите принудиха президента Абед Мансур Хади да избяга от южния град Аден. Шиитските бунтовници са пуснали награда за главата на Хади.
Образователното министерство на Йемен е затворило всички училища. Има информация за над 65 загинали цивилни и над 30 ранени в северната част на столицата Сана в резултат на ударите на водената от Саудитска Арабия международна коалиция, в която участват 9 държави.
Рияд обяви, че операцията, започнала около 1 часа местно време, има за цел защита на легитимното правителство. Сред участващите държави са Катар, Кувейт, Бахрейн и Обединените арабски емирства.
Междувременно лоялни на правителството сили са успели да си върнат летището в град Аден от хусите.
Държавната медия на Иран пък осъди „подкрепяната от САЩ агресия“ срещу Йемен.
Говорител на Белия дом обяви, че „американски сили няма да вземат пряко участие във военните действия в Йемен“.
Йемен – терен на сблъсък между петролните гиганти Саудитска Арабия и Иран
Въпреки, че Йемен държи едва 0,2% от глобалния пазар на петрол, нейното географско разположение я превръща в център на световната търговия с черното злато.
Страната има обща граница с най-големия производител и износител на петрол в света – Саудитска Арабия, но освен това стои и на морския път на суровината от Персийския залив.
Йемен обаче има един голям проблем: шиитските бунтовници в страната. Последният път, когато реши да ги бомбардира, цената на петрола на международните пазари скочи с 5 процента. Но как става това, при положение че арабската държавата не е фактор на петролния пазар, пита „Блумбърг“, съобщава money.bg
Историята е малко по-дълбока. Йеменското правителство не може да се справи с проблемните бунтовнически райони, което принуждава съседната Саудитска Арабия, която е членка на ОПЕК, да атакува самостоятелно бунтовническите позиции.
Тази помощ по съседски обаче прави мечешка услуга на световния петролен пазар. В голяма част от района на Персийския залив живеят и управляват сунити, които виждат в йеменските бунтовници проблем, създаден от съперниците им шиитски Иран, която също е членка на ОПЕК.
Така излиза, че конфликтът между държава и бунтовници може да се окаже между две други държави – две от най-големите износителки на петрол Саудитска Арабия Иран.
„Ако загубата на хилядите барели, идващи от Йемен, не би била усетена, то милионите, идващи от Саудитска Арабия, би била“, коментира Джон Ватрейн, който има повече от 30 години опит в индустрията като консултант в Сингапур.
И малко данни – според официални данни Йемен е 39-ти по големина производител на петрол в света с едва 133 хиляди барела дневно.
„Йемен не е производител от голямо значение, но географското и политическото му положение е много важна част от Близкия изток“, коментира Рик Спунър, част от компанията CMC Markets в Сидни.
Но Йемен е част от плана на Иран за дестабилизиране на петролните доставки, според експерти. А това би означавало по-високи цени и печалби, включително и за Иран.