Страхотен Григор пречупи Симон

Григор Димитров започна обнадеждаващо новия сезон, след като надигра Жил Симон в първия кръг на турнира в Бризбън с 6-3 7-6(10). В големи периоди от мача българинът се понрави с играта си, а особено впечатление направи форхендът му. Григор имаше известни колебания с процента вкаран първи сервис, но това не му попречи да запише първи успех от пет официални мача срещу костеливия французин, №15 в световната ранглиста, срещу когото не бе печелил дори сет от 2009-а в Марсилия.

Мачът започна с ретур уинър на французина, но след това Димитров отвърна с отлично сервирани и два аса, за да вземе уводния гейм. Григор не успя да притисне съперника на ретур и Симон се възползва от грешките на българина, за да вземе лесно подаването си и да изравни.

Третият гейм можеше да се окаже критичен, след като Димитров отрази три брейкбола. С две двойни грешки и форхенд в мрежата Симон стигна до 15-40. Българинът дочака непредизвикана грешка на съперника при първата възможност, а при втората Симон изкара ретур в аут. Сгрешен бекхенд даде нова възможност на французина, но последва отново ретур в аут, след което Димитров взе предимство и приключи нервния гейм с ас.

Два форхенд уинъра кацнаха на линията, за да помогнат на Григор на свой ред да стигне до брейкбол, след което получи и помощ от мрежата, а французинът не успя да достигне топката и брейкът стана факт. Григор затвърди с гейм на нула, завършил с непредизвикана грешка от форхенд на Симон и след точно 20 минути игра имаше комфортна преднина от 4-1.

С чудесна къса българинът поведе с 15-30, а геймът премина през дюс, след което Симон удържа подаването си. В седмия гейм с непредизвикана грешка от бекхенд стана 0-30, но Григор не даде повече точка на съперника и бе само на един от успеха в първия сет.

Димитров притисна съперника, опитвайки се да реши изхода на първата част с втори пробив, но след няколко дюса Симон успя да удържи подаването си и да остане в сета.

Българинът направи нова двойна грешка в гейма, в който сервираше за първата част, но това бе и единственото колебание от негова страна и съвсем закономерно дръпна в резултата след 45 минути.

Вторият сет не започна по най-добрия начин. Симон взе подаването си и стигна до 0-40 и три възможности за брейк във втория гейм. С форхенд уинър и успешта атака Димитров се справи с първие две, но при третата изкара форхенд в аут и пробивът стана факт.

Последва обаче моментален рибрейк след агресивна игра от Григор. На свой ред той стигна до 0-40 и с атака към мрежата подпечата рибрейка. След това без никакви колебания взе подаването си, за да изравни за 2-2, а в петия гейм нервите на българина не издържаха при едно продължително разиграване на брейкбол, в което затрудняваше максимално Симон със силния си форхенд, но накрая направи непредизвикана грешка. Дебненето продължи и двамата съперници, макар и трудно, печелеха сервис геймовете си.

В деветия гейм при 4-4 Симон пресили форхенд, давайки скрит мачбол на българина, но нервите на Григор не издържаха в последвалото продължително разиграване. С форхенд уинър по правата българинът имаше и още една възможност, но и този път французинът оцеля и съумя отново да поведе в резултата. Симон ограничи грешките в ключов момент и след като поведе с 6-5 си осигури минимум тайбрек във втория сет.

Григор направи нова двойна грешка за 15-30, но вкара втората част в дълъг гейм. Тайбрекът вървеше без минипробиви и двамата смениха полетата при 3-3, след което Димитров поведе с 4-3 и осъществи първи минибрейк след сбъркан удар над глава от Симон.

Това разколеба французина и с непредизвикана грешка Григор имаше три мачбола. Но в най-неподходящият момент последва срив и световният №15 се отърси от двата минибрейка изоставане, за да изравни за 6-6. Димитров достигна до нова възможност преди свой сервис при 7-6, но французинът отказваше да се предаде. Григор прати форхенд в мрежата за 7-8 и този път Симон имаше сетбол преди сервиса си, но драмата продължи.

Последва нова смяна на полетата при 9-9. А при 11-10 Димитров застана на линията за сервис и този път приключи епичния мач.