Спрягане на глаголи вместо закуска

| от |

Някога в училище спрягахме глагола „мотам се”. Не може да не помните това мило училищно занятие, с което всички бяхме ангажирани.
Тогава училището беше задължително, частни училища нямаше, както и написаното в учебниците беше минало стриктна партийна редакция.
Сега, училището също е задължително, частни училища има, учебниците също ги пишат и редактират, но по странна икономическа схема.
Образованието е все така безплатно, защото ние обичаме безплатните неща.

Вчера видяхме какво се случи в Париж. У нас всеки си каза дали е Шарли, според един повей, дошъл от страната на дядо Иван.

Вчера беше направен опит за спрежение на свободата на словото у нас, а днес можем да гледаме други спрежения – главно наш`те са по-добри от ваш`те.

Днес по телевизорите спрягаме други неща.

Видяхме телевизионното спрежението je suis Сметната палата. Това съвсем не без връзка с разследванията как може да се усвояват пари от храненето на децата в детските градини, смяна на дограмата в училищата и пр.
У нас има безгранична свобода на спреженията.

Очевидно хората отвътре провокират фирмената смърт с бездушното си нищоправене и приемането паричен ресурс да изтича към когото трябва.

Още по-очевидно е какво работят троловете в такива моменти, насочват общественото мнение в други посоки.

Събеседниците по френската тема уточняваха дали са Шарли. Къде е границата на позволеното в шаржа и как да я наричаме, автоцензура или по друг начин. На друго място въпросът беше – Ислямът – причина или оправдание за тероризма. На третото място предстояща дискусия беше анонсирана с цитат на Умберто Еко – „Смехът отвлича за известно време обикновения човек от страха. Но законът се налага чрез страха, чието истинско име е страх от Бога.”

В репортажите и живите включвания такива уточнения нямаше.

Видяхме как семейството на насиленото момче в Дебелт живее в страх, защото детето е настанено в институция. Жертвата е настанена в институция.

Видяхме как село Мечка живее в страх и жандармерията не изплаши крадците. Хората ги крадат, но те не подават сигнали. Защото се страхуват. А институциите се оправдават, че хората не се оплакват.

Ние не живеем в демокрация, спрягаме я само. И така облекчаваме работата на троловете. Сигурно сте забравили кой и кога е назначавал хората в институциите, които контролират. Сигурно се ориентирате обаче, когато говорят от кои са. Въпросът кой контролира контролиращите все така си стои. Даже си плащаме нелоши суми по един банков повод. Сигурно не сте забравили и, че и друга банка е подпомагана от държавата, но коя е тя е тайна, каза лично премиера, преди да замине в Париж. Не пропусна да уточни, че бил в 9 часа на работното си място, а го включили доста след 9 часа.

Спират пътнически влакове и така БДЖ влиза „антисоциална роля”. Цитиран беше и чл. 53 от Конституцията. Цитираха го в Царева ливада, където за живото включване беше подсигурена и партийна агитка от Атака.

Бихме могли да спрягаме незададените въпроси, недадените от институциите отговори и по това да мерим свободата на словото.

Последно, на вниманието на тези, които мерят свободата. Защото мнозинството у нас е склонно да я спряга, не да я отстоява. С уточнението защо не Шарли.

Вчера в Париж имаше демонстрация на солидарност и енергия на милиони и много различни хора, за които е важно да има свобода. Как държавите и хората ще я използват ще видим.

10918455_10203930934968826_1852193061_o

Тя е лидер на Християндемократическия съюз в Германия.
Той е социалист от Франция.
Те …
Ние, продължаваме напред.

 
 
Коментарите са изключени за Спрягане на глаголи вместо закуска