Спорът „Израел като еврейска държава“ подкопава мирните преговори

| от |

Селим Сахеб Еттаба / Франс прес

Упоритото искане на израелския премиер Бенямин Нетаняху Израел да бъде признат за „еврейска държава“ и отказът на палестинския президент Махмуд Абас да приеме това може да торпилират мирната инициатива на държавния секретар на САЩ Джон Кери.

В.Путин встретился с Б.Нетаньяху

„Няма да представя (на израелците) споразумение, което не предвижда да се премахне правото на палестинците за завръщане и те да признаят, че Израел е държава на еврейския народ“, предупреди Нетаняху.

„Имайки предвид какви са последните изявления на палестинците, ние се отдалечаваме от споразумение“, добави премиерът и хвърли вината за това върху палестинската страна. В понеделник Революционният съвет на Фатах, националистическото движение на Махмуд Абас, одобри отказа на палестинския президент „да признае юдейския характер на държавата Израел“. Преди това и Арабската лига подкрепи това становище на Абас.

Абас, който вчера ще се срещна с президента на САЩ Барак Обама, увери в реч, че на „79-годишна възраст “ няма „да отстъпи по въпроса за правата на народа си, нито ще предаде каузата му“, казаха участници в заседанието.

За Нетаняху изискването да се признае еврейския характер на Израел е основен елемент от евентуално мирно споразумение. Той уверява, че коренът на конфликта между двата народа е арабското отхвърляне на еврейска държава, а не окупацията на палестинските територии от 1967 г.

Палестинските лидери отказват да приемат това искане. За тях това би било равносилно на капитулация по едни от най-важните за тях въпроси – спомена за „Накба“ (Катастрофата), когато през 1948 г., при създаването на Израел, 760 хиляди палестинци са принудени да се озоват в изгнание, и правото им на завръщане.

Палестинците освен това припомнят, че от 1993 г. вече признават държавата Израел и че такова изискване не е било поставяно нито на Египет, нито на Йордания – двете арабски страни, които са подписали мирен договор с Израел.

Въпросът поражда дебати в самия Израел, където президентът Шимон Перес в частен разговор изрази съжаление от поставянето на това условие, което по думите му е „излишно и способно да провали преговорите“.

Колумнист и бивш главен редактор на левия вестник „Аарец“ пък упрекна Нетаняху, че иска „с настоятелността си да накара палестинците насила да преглътнат неговата версия на ционизма“.

„Мнозина израелци и палестинци смятат, че споменаването от Нетаняху на „еврейската държава“ съзнателно е целяло да забави преговорите или да саботира евентуално споразумение“, добави той.

Коментатор от същия вестник обаче неотдавна подкрепи позицията на премиера, но същевременно призна, че „палестинците няма да се откажат от искането си за право на завръщане. За тях травмата на Накба е основополагаща, те са формирани от бежанския опит“.

Впрочем именно затова „те трябва да признаят, че еврейският народ е народ от тази земя, а не е дошъл от Марс“, изтъкна той и добави: „Палестинците трябва да признаят, че евреите не са колонизатори, а легитимни съседи.“

Друг автор неотдавна сравни „тактиките на протакане“ на израелския премиер с „швейцарско ножче – компактно, издръжливо и с много остриета“, и предупреди, че това оръжие може да се обърне срещу Нетаняху.

Вярно е, че настояването за еврейската държава „отклонява вниманието от главоломното разширяване на еврейските колонии и поставя в отбранителна позиция палестинците, които имат основания да да отказват, но въпросът е сложен“, обясни той.

„Какво обаче ще стане ако ултиматумът за признаването бъде достатъчен за унищожаване веднъж завинаги на решението с две държави?“, запита той и спомена неотдавнашно проучване на общественото мнение в САЩ, според което в такъв случай американците ще са положително настроени към двунационална държава, тоест такава, която не е изключително еврейска.

Администрацията на САЩ, която досега подкрепяше признаването на еврейския характер на Израел, сега вече изглежда забелязва опасността за рамковото споразумение, по което работи Кери, и подчерта, че този въпрос зависи от договаряне между израелските и палестинските преговарящи.

Планирано е на мирните преговори, които бяха възобновени през юли 2013 г. след три години прекъсване и които в момента буксуват, до края на април да се постигне рамково споразумение, очертаващо в общи линии окончателно решение на най-деликатните въпроси – границите, еврейските колонии, сигурността, статутът на Ерусалим и бежанците.

 
 
Коментарите са изключени за Спорът „Израел като еврейска държава“ подкопава мирните преговори