Научен екип на Google е създал изкуствен интелект, който може да описва съдържанието на фотографии с много по-голяма точност от преди, пише BBC.
Описанията, направени от софтуера са подобни на написаното от хора. Програмата би могла както да направи търсенето на изображения по-лесно, така и да помага на незрящи хора да разбират по-добре съдържанието на картини и снимки.
Софтуерът, използващ машинно учене използва две невронни мрежи. Едната извършва разпознаването на изображения, а другата обработва и анализира естествена реч. Невронните мрежи са изчислителни модели, наподобяващи част от архитектурата на човешкия мозък. Такива системи включват серия от взаимосвързани неврони, които могат да получават информация от множество източници и са способни да се учат. Невронните мрежи на Google са разработени от четирима учени – Ориол Винялс, Александър Тошев, Сами Бенио и Думитру Ерхан.
Преди две години изследователи на най-голямата търсачка създадоха софтуер за разпознаване на изображения и му “показаха” 10 милиона изображения от видеоклипове на YouTube. След три дена програмата се самообучи да избира само снимки на котки.
с Агенция „Фокус“