Разнообразни култури и традиции, музика, храни и напитки от цял свят са атракцията в последното за тази година издание на фестивалът „София диша“, предаде репортер на БГНЕС.
Последното пето издание на „София диша 2014“ се провежда днес от 16:00 до 22:00 часа на ул. „Цар Иван Шишман“.
Темата днес е „Световна столица“, като идеята е да бъдат показани различни чуждестранни артисти, които живеят и творят в София, както и българи, които не живеят в България, но ще се изявят тук, обясни за БГНЕС главният организатор на „София диша 2014“ Суни Данаджъ.
Събитието е изцяло в духа на кандидатурата на София за Европейска столица на културата през 2019 година, обясни тя и припомни, че от надпреварата е останало съвсем малко. „Искахме да покажем колко разнообразна в културно отношение е София и да го споделим с нашите посетители“, добави тя.
Организаторите на събитието не разполагат с точна статистика колко софиянци и гости на столицата са посетили петте издания на „София диша“ през тази година, но интересът е огромен.
Философски и психологически курсове и лекции, уъркшопи и ателиета по креативност, икебана, риторика, изобразително изкуство и театрално изкуство се организират от международната доброволческа организация „Новият Акропол“ като част от днешното издание на фестивала. Танцовото сдружение „Софистик Живо“ пък представя фотоизложбата „ТАЙВАН – БЪЛГАРИЯ – една екзотична взаимност, а Сдружение „Урасенке България“ гостите на фестивала с философията и тайните на чаената церемония, както и с калиграфия, оригами и кири-е. Посетителите днес ще могат да чуят групата The Bedlam Club, която свири в стил Cinematic Punk Jazz.
Тази година „София диша“ се организира за пета поредна година и отново попада в културния календар на Столична община, която помага с финансиране от 40 000 лв., а за организацията помага и спонсор. „Организирането на това събитие ни коства много и добре свършена и добри партньорски взаимоотношения“, признава Данаджъ.
„Мисля, че София успя да подиша за пет уикенда и през тази година. Обстановка е съвсем различна, хората изпитват съвсем други преживявания. Хората, децата, усмивките, позитивната енергия, творците… всеки намира за себе си дишащо сърце“, добавя тя и с радост споделя, че мероприятието е успяло да се превърне в традиция за града, която хората очакват с нетърпение всеки август.
За бодиарта няма граници – правят си го жени, мъже и много деца. Тези татуировки са временни и издържат около седмица или десет дни, споделя момчето, което не спира да рисува върху желаещите да разнообразят външния си вид.
Сред най-интересните рисунки, които е правил върху телата на посетителите на „София диша“ е музикална петолиния с ноти от петата симфония на Йохан Себастиан Бах, както и котешки стъпки по врата. Хората обичат и символи, които са значими за тях, разказва момчето.
Децата обичат картинки – морски кончета, делфини и други. По отношение на безопасността на своите рисунки той споделя, че от 20 години се занимава с тази професия и никога не е имал никакви оплаквания от клиенти. Маркерите са на спиртна основа и са антисептични, като кожата диша и може да се мокри, както и да се премахне лесно при желание.
Най-ефектно бодиартът стои по врата или около гърдите, но там рисунките са по-нетрайни, а най-дълго се запазват на крака. „Обикновено правя по 50 татуировки за един следобед, без да имам време дори да изпуша една цигара“, споделя художникът, който успяваме да хванем в един от малкото моменти без опашка от клиенти.
Всеки може да си позволи подобна татуировка, цените са много достъпни, а същевременно е нещо красиво и радва хората, което за един художник е най-важният ефект, обобщава той. /БГНЕС