Слабостите на иракската армия усложняват задачата да бъде смазана „Ислямска държава“

| от |

У. Дж. Дънлоп от Франс прес

Слабостите на иракската армия, проличали при светкавичната офанзива на джихадистите от „Ислямска държава“ (ИД) през юни северно от Багдад, може да усложнят задачата на международната коалиция, решила да смаже тази групировка.

Съединените щати, изграждащи международен алианс с цел да „унищожат“ ултрарадикалната групировка, всяваща ужас в Ирак и съседна Сирия, няма да изпратят на терена войски и разчитат на иракските въоръжени сили за разгромяването на джихадистите, срещу които Вашингтон все пак смята да засили въздушните удари.

В рамките на тази стратегия Вашингтон планира „реконструкция“ на иракската армия – САЩ и другите страни от коалицията да й осигурят екипировка, инструктори и средства за военно разузнаване.

През последните седмици тази армия се отличи предимно с неспособността си да възпре джихадистите. Изгубили в началото на годината големия град Фалуджа и част от друг град западно от Багдад, иракските войници бяха изтласкани от позициите си при настъплението на ИД през юни северно от столицата.

От началото на американските въздушни атаки през август армията успя да си възвърне твърде ограничени територии – най-вече със силите на няколко елитни части, подкрепени на север от шиитски милиции и кюрдски пешмерги, а на запад – от сунитски племена.

Армията не бе „готова да се бие в края на 2011 г.“, когато САЩ се изтеглиха от Ирак, посочва Антъни Кордсман, експерт от Центъра за стратегически и международни проучвания. По думите му, бившият премиер Нури ал Малики, който е шиит, „отслаби войската, като я корумпира и й внуши вярност към него самия“.

Това лиши федералната армия от подкрепата на сунитското малцинство. Нахлувайки в Ирак през 2003 г., американците разпуснаха армията на Саддам Хюсеин, наброявала тогава 450 000 военни. С цел да поддържа сигурността след американското изтегляне, на мястото й бе създадена нова сила; тя включва в момента почти 200 000 души, но иракчани често се оплакват от недостиг на екипировка, оборудване и кадри.

„От 2011 до началото на 2014 г. войниците получиха много малко обучение, малко бе и бойният им опит – уверява Джон Дрейк,

аналитик и специалист по оценка на риска в „АЕК Груп“. – Повечето прекарваха времето си да контролират бариери и автомобили, вместо да се бият с бунтовниците.“ Постиженията на силите за сигурност в последно време се дължат главно на солидната подкрепа от шиитски милиции, прочули се в последно време с насилие срещу сунитите; само преди няколко години техни членове още водеха битки с войниците на САЩ.

„В близко бъдеще почти всяко настъпление ще бъде подкрепяно в една или друга форма от шиитски опълченци или доброволци, командвани от иракската армия“, изтъква Айхам Камел, директор за Близкия изток и Северна Африка в „Юрейша Груп“.

Засилената американска помощ за армията впрочем постепенно ще ограничава нуждата от външна подкрепа, отбелязва той. Но засега тази зависимост от шиитските бойци вероятно ще продължи да отблъсква сунитското малцинство – а подкрепата му за войската е критична, щом тя желае да изтласка ИД от някои главно сунитски зони, заети от екстремистите.

За да постигнат развитие, джихадистките групировки като ИД всъщност наистина се възползваха от силните антиправителствени нагласи сред сунитите. Така през последните години им бе по-лесно да действат и да набират попълнения, посочват експерти.

С цел да възвърне доверието на сунитите новият иракски премиер Хайдер ал Абади предложи създаването на „национална гвардия“ – така провинциите биха могли да се бранят със сили, формирани на място.

Отдавнашните разногласия между арабите и кюрдите, които имат свой автономен регион в Северен Ирак, може обаче да породят проблеми в координацията между армията и пешмергите. Окуражени от безредието във войската, тези кюрдски бойци например окупираха земи, за които спореха с федералното правителство. И сега кюрдите се канят да ги присъединят към своя регион, а Багдад отхвърля тази идея. /БТА/

 
 
Коментарите са изключени за Слабостите на иракската армия усложняват задачата да бъде смазана „Ислямска държава“