Слънцето, въздухът и водата – това са трите неща, без които животът на Земята би бил невъзможен. Докато за ползите от въздуха и водата няма спорове, то когато става дума за слънцето нещата не са толкова прости. В днешни дни битува твърдението, че ултравиолетовите лъчи са вредни за здравето и непрекъснато се предупреждава, че излагането на лятното слънце може да доведе до фатални заболявания като рак на кожата например. Но дали наистина е така?
Една китайска поговорка казва „Слънцето е съкровище – ако се попечеш на него, ще си здрав.“ В наши дни повечето хора предпочитат да избягат от жегите и слънцето и да се затворят в стая с климатик. Но изследванията на учени от различни страни показват, че за да е здрав човешкият организъм се нуждае от определена доза слънце и време прекарано на открито.
За какво е полезно слънцето?
1. Помага за синтеза на витамин Д
След като дълги години организациите за изследване на рака препоръчваха да се ограничава излагането на директното действие на слънчевите лъчи и използването на различни блокиращи слънцето мазила, то в момента се правят опити за „обратен завой“. Причина за това е витамин Д, защото наличието или отсъствието му е пряко свързано с излагането на действието на слънчевите лъчи. Всъщност витамините са нещо, което организмът не може да синтезира сам и трябва да се приемат отвън, основно чрез храната. Но т.нар. витамин Д или по-точно витамин Д3 (холикалциферол), се синтезира изцяло самостоятелно от организма. Този синтез се получава благодарение на въздействието на слънчевата светлина и холестерола буквално върху повърхността или нанометри под повърхността на кожата. От там за около 48 часа витаминът стига кръвта и се разпространява в целия организъм.
Витамин Д3 е необходим за функционирането на всички клетки и дефицитът му води до редица болести като рак, сърдечни-съдови заболявания, диабет, остеопороза, туберкулоза, бъбречна недостатъчност, ревматоиден артрит и много други. Доскорошното негативно отношение към слънчевите лъчи върху организма се базираше на връзката им с рака на кожата. Но се оказва, че такава връзка всъщност не съществува. Проблем се появява, когато се стигне до изгаряне, породено от слънчевите лъчи. Ако се излагате на слънце умерено, реално не съществува риск, а остава само благоприятното му действие. Освен това дефицитът на витамин Д и последвалото го отслабване на имунната система носят по-голяма опасност от развитието на рак на кожата, отколкото слънчевото изгаряне.
2. Пази от късогледство
Едно проучване на учените от Австралия показва, че липсата на слънчева светлина е една от основните причини за късогледството. Те установили, че слънцето стимулира образуването на допамин, който подтиска растежа на окото. Когато този растеж не се регулира, това може да доведе до късогледство. Учените са доказали връзката между времето прекарано на свеж въздух и липсата на признаци на късогледство, защото тогава нивата на осветеност са десет пъти по-високи в сравнение с изкуственото осветление. Ето защо е желателно да прекарваме около 10-12 часа седмично навън.
3. Пази от настинки
Американските учени са открили, че честото излагане на слънце помага да държим грипа и респираторните заболявания по-далеч. Според тях осигуряването на достатъчно витамин Д е добра превенция срещу болки в гърлото, обикновени настинки и течащ нос. Хората, които живеят в райони, където има достатъчно слънчева светлина, се оплакват по-рядко от простуди в сравнение с тези, които живеят в места, където тя е по-малко.
4. Намалява риска от сърдечно-съдови заболявания
Британските учени са доказали, че при хората, които имат дефицит на витамин Д, рискът от сърдечни-съдови заболявания е по-голям. Те открили, че през зимата, когато ултравиолетовите лъчи са по-малко, броят на пациентите с инфаркт на миокарда се увеличава значително. Достатъчното слънчева светлина помага за активирането на витамин Д, което намалява риска от възпаления и е от полза за кръвоносните съдове.
5. Удължава живота
Датските учени установили, че слънчевите лъчи удължават живота. В продължени на 26 години те наблюдавали над 4 милиона датчани и открили, че тези, които прекарвали повече време навън живели по-дълго от онези, които се заседявали в офиса или вкъщи.
6. Увеличава нивата на тостестерона
Оказва се, че най-добрата виагра е слънцето. Австрийските учени установили, че нивата на тостестерона в организма се променят в зависимост от количеството витамин Д. С настъпването на есента нивата на витамин Д и тостестерона едновременно се понижавали и през месец март следващата година достигали най-ниските си нива. Това според тях има пряка връзка с излагането на слънце. Според изследването, прекараният един час на открито може да увеличи нивата на тостестерона с почти 70%.
7. Лекува депресии
Слънцето е и незаменим лек срещу депресия. Проучванията показват, че изобилието от слънчева светлина повишава адреналина, тироксина и отделянето на гонадотропина. Това на практика води до облекчаване на депресивните състояния и повдига духа. Според изследователите от Китайската асоциация за ментално здраве през зимата и дъждовни дни при много хора се появяват оплаквания като безсъние, усещане за стягане в гърдите и раздразнение.
Кое е най-подходящото време за слънчеви бани?
Сутрин в 10 ч. и следобед в 4 ч. е най-подходящото време да постоим на слънце. Според експертите по-принцип сутрин между 10 и 11 ч. действието на ултравиолетовите лъчи е най-слабо. Те затоплят организма, подобряват обмяната на веществата, предпазват кожата от увреждане. Следобед между 4 и 5 ч. е подходящо време за усвояването на калция и повишаването на физическата активност.