„Двама мъже и половина“ - Една от класиките в жанра и колкото и да е трудно да се признае, една от най-големите му заслуги е участието на Чарли Шийн. За което говори и лошото развитие на сериала след неговото уволнение. Колаборацията Шийн-Чък Лори продължава дълги години, след което нещо се скапва и нещата отидоха на зле. Въпреки това, осем сезона „Двама мъже и половина“ рулираха телевизията и ни превиваха от смях, а Чарли Шийн стана най-високоплатеният актьор в телевизионно шоу.
„Теория за големия взрив“ - Вероятността този сериал да съществува, ако „Приятели“ не се беше появил на телевизионния небосклон е много малка. В същността си „Теория за големия взрив“ експлоатира същата тема за приятелството независимо от всичко. Но за разлика от другите сериали в този жанр е намерил начин да вкара по-модерни теми като наука, супергерои и любимите ни нърдове. Освен това сериалът се превръща в третия телевизионен проект, който си позволява да плати 1 млн. долара на актьор – Джим Парсънс започва да взима тези пари от миналия сезон. На епизод. И както каза Сет Майер: „Приятелю, заслужаваш всяка една стотинка от тях“. От тази година това се случи и с останалите актьори. Няма как да не признаем Джони Галеки, Кейли Куоко, Саймън Хелбърг, Кунал Найар и личната ни любимка Майъм Биалик.
„Модерно семейство“ - Когато чуеш, че някой е решил да направи сериал за три отделни семейства и техните взаимоотношения, неизменно си мислиш, че този сериал вече си го гледал и няма как точно това шоу да ти каже нещо ново. Но това е чарът на „Модерно семейство“, той винаги те изненадва. Сериалът излиза леко от клишето, като кара персонажите да говорят персонално за историите си и освен това решава да снима повечето си сцени навън, в реална среда. Също така поставя малка камера в колите. И това го прави различен. И разбира се, най-важното за един сериал – историята му е толкова добре написана, че няма как да не те разсмее. Към това добавяме като бонус София Вергара.
„The IT Crowd“ - Замислен в началото като уебсериал, в крайна сметка получил телевизионен канал, който да се съгласи да го излъчва, „The IT Crowd“ e сериал, който може само да ви изненада. От идеята – приключенията на двама IT специалисти, които работят в голяма корпорация, през изпълненията – великолепно смешните Крис О`Доуд и Ричард Аояде, и разбира се диалогът и сюжетът – Греъм Линехам, който е създател на шоуто се вдъхновява за него, след като посещава фирма за компютри, където среща човек, който е великолепен в своята професия, но няма никакви социални умения. И най-важното – сериалът е британски. Така че, подгответе се за онова специално гъделичкащо чувство за хумор.
„Outsourced“ - Един от сериалите, които сме сигурни, че много малко хора са чували, но затова сме тук. Ние го препоръчваме. Да, наистина шоуто има само един сезон, но е различно и свежо. Историята разказва за американец, който е изпратен в Индия, за да обучи хора от местния кол център. Шоуто е пълно с бъзици за Америка и Индия разбира се, но не по онзи понякога невъзпитан начин. А точно, както ние харесваме хумора – премерем и на точните места.
„Бар Наздраве“ - Преди „Приятели“, преди „Фрейзър“ и преди „Зейнфелд“ съществуваше един ситком, който събираше хора и семейства през малките екрани. И това е „Бар Наздраве“. Десет години на малкия екран, сериалът изкарва култови образи и превръща голяма част от актьорите си в големи звезди – като Тед Дансън, Уди Харелсън, Кърсти Али и Келси Гремър. Някои от тях не успяват да избягат от образите си, но какво от това. Барът, в който се развива действието е култова локация за феновете на киното и телевизията и до днес, а песента от шапката е мелодия, която трудно се забравя.
„Семейни връзки“ - И макар 80-те и 90-те да имат своите култови ситкоми в лицето на „Фрейзър“, „Зейнфелд“, „Шоуто на Бил Козби“ и „Златните момичета“, то нашият избор винаги ще пада на „Семейни връзки“. Една от основните причини разбира се, е участието на Майкъл Джей Фокс. Сериалът се излъчва от средата до края на 80-те в Америка и разказва за семейството на бивши хипари и начина, по който отглеждат децата си начело с изключително консервативния си син Алекс. Много шоуто се опитаха да повторят схемата на „Семейни връзки“, но това така и не им се получи.
„Стъпка по стъпка“ - Мъж и жена се срещат, залюбват се и заживяват щастливо. Заедно с тях и всичките им деца. Така започва историята на едно от най-култовите шоута на 90-те, което се гледаше жадно и у нас. Топлите спомени, които родният Канал 1 е запечатал в съзнанието на подрастващия българин, благодарение на този сериал, трудно могат да се изтрият. Образите на Коуди, Дейна, Карън, Джей Ти и останалите в този приятен сериал ще останат с много от нас дълги години, когато телевизията не беше толкова богата, а те бяха истинско бижу в нея.
„Малкълм“ - Последен в нашата селекция, но не на последно място е „Малкълм“. Сериалът, с който Брайън Кренстън изгрява на големия телевизионен небосклон. Смешен, забавен и новаторски. „Малкълм“ разказва историята на многодетно семейство дарено с четири момчета, кое от кое по-голям кретен. В центъра на историята е геният Малкълм, който винаги се чувства пренебрегван от своите родители и братя. Освен страхотния кастинг и чувството за хумор, можем да кажем, че това е сериалът, в който се намира една от най-любимите ни реплики от телевизионно шоу – „Нищо не очаквам и пак съм разочарован“.
Още от Chronicle
Ситкомът е вид сериал, който е изцяло в комедийния жанр, той често се снима в студио или затворен декор и макар в началото да е смятам за нисък клас жанрова телевизия, то в наши дни това определено вече не е така. Защо? Защото ситкомите стават все по-добри и се учат сами от себе си. Порасват.
С годините ситкомът стана култов жанр, който има вълна от почитатели по целия свят. Включително и у нас.
Ние пък селектирахме някои от любимите ни ситкоми – нови и стари. Разбира се, че „Приятели“ го гледаме постоянно, но има още няколко шоута, които обичаме.