Системата Smart City знае кой се нуждае от електричество и кога

| от |

През 1882 година на улица Пърл в Ню Йорк Томас Едисън полага началото на първата комерсиална електропреносна мрежа в света, осветявайки домовете, магазините и офисите в квартала с кабели, свързани с неговата електрическа станция. Днес, независимо от невероятния напредък на технологиите, начинът на захранване на градовете не се е променил особено. В германския град Манхайм обаче се опитват да осъвременят електропреносните мрежи.
В Германия може да се похвали с мащабно производство на енергия от локални възобновяеми източници, но енергията от такива източници не надеждна или с други думи не е налична, когато и където е необходима. За да синхронизира доставката на енергия с търсенето, Манхайм използва широколентови електрически кабели, които наред с електрическия ток пренасят данни за потреблението и доставката му. Това дава възможност за настройка на енергийните доставки, така че „чистата“ енергия да се потребява, където е произведена и когато е налична.
„Смятам, че електропреносната система може да се превърне в мозък на градовете, съдържайки цялата информация, която се генерира от мрежата“, казва Томас Волски от компанията, която управлява проекта. Всяка къща в Манхайм е свързана към интелигентната енергийна мрежа. Това не е просто съвкупност от „умни“ домове, а цял „умен“ град. „Превърнахме съществуващата мрежа в комуникационна платформа, добавяйки малки модеми на възловите точки в мрежата“, обяснява Волски. „Сега разполагаме с данни навсякъде. Можем да изпращаме контролна информация до отдалечени места, можем да получаваме информация от измервателните уреди за качеството на доставяното електричество и за състоянието на мрежата“.
Всяко домакинство дори има „енергиен иконом“ – малка кутия, която наблюдава колко енергия консумират хората, кога слагат тенджера на котлона и кога гледат телевизия. Тези данни могат да послужат, за да се използват тарифите по най-ефективния начин. Домакинските уреди могат да се настройват да се включват, когато в мрежата има изобилие на възобновяема енергия, а това води до по-ниски цени. / Агенция Фокус

 
 
Коментарите са изключени за Системата Smart City знае кой се нуждае от електричество и кога