Сирийците избират президент – за първи път има и алтернативни кандидати. Медиите показват ведри кадри, които сугерират честен избор, коментира Дойче веле. Но как ли всъщност гласуват хора, които не знаят дали ще останат живи до утрешния ден?
Един предизборен клип на сирийската телевизия показва танкове на фона на драматична музика. Приветливи войници със заредено оръжие призовават избирателите да гласуват: „Твоят глас е твоето оръжие. Ние защитаваме твоето решение“, казва глас зад кадър. От клипа не става ясно, срещу кого са тръгнали да воюват войниците и защо сирийските граждани трябва да използват гласа си като оръжие.
Опозицията остава извън сметките
Това са първите избори в страната, на които е допуснат повече от един кандидат. Макар те да са общо трима, резултатът от гласуването всъщност е предварително известен. Това се дължи основно на въведеното в новия изборен кодекс ограничение, кандидатите за президент да са живели най-малко 10 години без прекъсване в Сирия, да не са осъждани и да се ползват с подкрепата на най-малко 23 депутати от парламента. Законът не допуска представители на опозицията да се кандидатират за президент.
Старият, а вероятно и бъдещ, президент Башар Асад ръководи страната от 2000-та година насам. 48-годишният офталмолог по професия държавен глава наследи управлението от своя баща Хафез Асад, останал почти 30 години начело на страната. Другите двама кандидати за президент са сравнително неизвестни личности: Махер ал Хаджар е депутат в парламента от близката до управляващите Комунистическа партия, а Хасан ал Нури е бивш депутат и настоящ предприемач. Предизборната борба се води предимно в държавните или близки до правителството медии. В анкета на държавната информационна агенция Сана избиратели от столицата Дамаск споделят колко са въодушевени от възможността да гласуват за демокрацията.
Срещу кого воюва Асад?
Всяка публична изява на президента Асад се следи от медиите. Репортажите по телевизията показват един усмихнат президент, заедно със съпругата си, посрещан с бурно одобрение навсякъде, където се появи. Според официалната версия сирийската армия води героична борба срещу терористите. В действителност преди 3 години сирийците започнаха мирен протест срещу Асад с настояване за политически реформи, а по-късно с искане за оставката на президента. Впоследствие част от опозицията започна въоръжена борба срещу режима, а днес в страната бушува истинска гражданска война.
Не е ясно, как в тези условия могат да се проведат честни и свободни избори. По данни на Върховният комисарият на ООН за бежанците около 40 процента от населението на страната са били принудени да напуснали домовете си – три милиона сирийски бежанци се намират в съседните страни, а други 6,5 милиона души са бежанци в собствената си страна. Над 160 000 души са загинали по данни на сирийски правозащитни организации. Обширни части от северните и източните райони на страната са контролирани от въоръжени представители на опозицията и различни кюрдски фракции. Вторият по големина град в Сирия – Алепо е поделен между опозицията и режима.
„Хората ще гласуват от страх“
Сирийският журналист Башар Юсеф смята, че в контролираните от правителството райони на страната хората ще отидат да гласуват, главно по принуда. Според него изборите ще протекат по обичайния начин, както отпреди началото на въоръжения конфликт: студенти и държавни служители ще бъдат принуждавани да гласуват. Не е изключено дори да има контролни пунктове, на които да се проверява кой е гласувал“, казва журналистът.
Опозицията бойкотира изборите изцяло. Сирийската национална коалиция, най-голямата опозиционна организация в чужбина, вече определи гласуването като „изборен театър“, който има една единствена цел – да легитимира оставането на Асад на власт. За опозициятоа обаче Асад е престанал да бъде легитимен държавен глава още от началото на революцията през 2011 година.