Шест футболни срещи, променили света

| от |

Когато красивата игра е въпрос на живот и смърт.

Българският национален отбор по футбол играе изключително важен мач с Армения. От тази среща зависи дали последният мач срещу Чехия на родона земя ще има някакъв смисъл или ще бъде за точки, които ще са ни необходимо, за да ни извадят от четвърта урна при жребия за Европейското през 2016 във Франция.

Има мачове, който са важни, като този срещу Армения, но има мачове и на живот и смърт, наистина. Футболът е променял света. Тези 6 срещи наистина променят света.

ТУРЦИЯ – АРМЕНИЯ 2009

Почти век след като Отоманската империя избива милиона арменци по време на Втората световна война, тази среща събира двете нации заедно и те могат да изгладят своите различия.

По покана на арменския президент, двамата държавни глави сядат един до друг и футболистите излизат на терена в квалификационен мач без значение. Обсъдена е мирна резолюция и са пуснати бели гълъби на стадиона. Ден по-късно резолюцията е подписана.

КОТ Д’ИВОАР – СУДАН 2005

Дидие Дрогба е много противоречив футболист, винаги може да ядоса феновете на противниковия отбор с непрекъснатите падания в наказателното поле и често е обвиняван, че играе симулативно. Но в Кот д’Ивоар нападателят олицетворява нещо съвсем различно – мир.

След победата над Судан с 3-1, която ги класира за Световното първенство през 2006, Дрогба пада на колене в съблекалнята и отправя призив към враждуващите групи в страната си да сключат примирие с което да сложат край на пет годишната гражданска война. Той ги призовава да „простят.“

Мирните преговори са възобновени през 2007 година. Слоновете изиграват мач с бунтовниците от Bouake, като за първи път армиите на двете враждуващи фракции сядат една до друга.

САНТОС – ЛАГОС 1967

Може би най-талантливият футболист на всички времена, Пеле е спирал дъха на феновете. Но, може би, най-силното представяне на Пеле не е на Световно първенство, а два мача в Нигерия през 1967 г.

Неговият клубен „Сантос“ пристига в Лагос по време на гражданската война, но лудите по футбола жители на страната много искат да видят как рита Пеле. В крайна сметка е договорено 48 часово примирие.

RANGER – BUCKS

Затворниците в Robben Island – Южна Африка ( Нелсън Мандела е лежал в този затвор) две години са искали разрешение от надзирателите да играят футбол, но всеки път са били наказвани. В един момент, през 1966, „О, чудо“ те им позволили.
Така е основана Makana F.A. в която играят само политически затворници, а в затворническата библиотека, една от малкото книги, е била с правилата на играта. Лигата просъществува до 1973 година.
ЗАПАДНА ГЕРМАНИЯ – УНГАРИЯ 1954

„Вълшебните унгарци“ начело с Ференц Пушкаш, Сандор Кочиш, Йозеф Божик и Хидегкути, които нямат загуба от май 1950 (в 31 мача имат 27 победи и 4 равенства), побеждават с 9:0 изтощения тим на Корея, който е пристигнал предния ден след шестдневно пътуване с военни самолети, и с 8:3 Западна Германия. След това те отстраняват на полуфиналите Бразилия с 4:2, като трима футболисти са изгонени, а за пръв път в историята и двата отбора вкарват голове от дузпи.
Германия поднася изненадата на турнира, като достигат до финала, за да се срещнат отново с Унгария. Зрителите очакват нова голова фиеста от унгарците и те наистина повеждат бързо с 2:0. За десет незабравими минути обаче Западна Германия успява да изравни, като сензацията тепърва предстои. Унгарците улучват греда, но Хемлут Ран отбелязва победния гол за ФРГ само шест минути преди края, след като вратарят на съперника Гила Грочиш се подхлъзва на мократа трева и не успява да улови топката. Така на 4 юли 1954 г. стадион „Ванкдорф“ в Берн е възстановена националната гордост на Германия, а химна на страната прозвучава на Световно първенство, като за последно това се е случвало преди Втората световна война.

ВЕЛИКОБРИТАНИЯ – ГЕРМАНИЯ, Коледа 1914

Въпреки, че са във война от пет месеца, британските и германските военни в белгийския град Ипер сключват неофициално примирие и на Коледа 1914 година изиграват едно мачле.

След известно затишие в Коледната утрин, войниците излизат от окопите, за да приберат бойните си другари. Футболната топка е била изритана от британски окоп и така започва футболната среща, която е променила хода на войната, но само за няколко часа

 
 
Коментарите са изключени за Шест футболни срещи, променили света