Shell България търси „Революционни идеи за иновативни енергийни източници“

| от |

Българските компании и изследователи, работещи в областта на енергийните източници, имат шанса да се присъединят към световната платформа за споделяне на революционни идеи и иновации – Shell GameChanger. Тази възможност беше представена днес по време на конференцията „Революционни идеи за иновативни енергийни източници“, организирана от Shell България в партньорство с Минно-геоложкия университет „Св. Иван Рилски“ в София.

Shell_Gamechanger_conference_27.05.2014

Инициативата е насочена към авторите на нетрадиционни и все още недоказани научни предложения, които смятат, че идеите им имат потенциал да променят драстично бъдещето на добива и оползотворяването на енергия. Те биха могли да представят своята идея в онлайн платформата на програмата – www.shell.com/gamechanger. В кратък срок експертите на Shell GameChanger ще се свържат с авторите с мнение за потенциала на тяхната идея за внедряване в практиката. В случай на позитивно първоначално становище, идеята ще премине през две последователни оценки от различни групи от експерти. Най-обещаващите идеи биха могли да получат известно финансиране за последващо разработване. В края на процеса, който може да отнеме две или три години, ще бъде взето решение дали и как конкретната идея може да бъде приложена в практиката.
По време на конференцията експертът на Shell GameChanger Майкъл Руджиър представи принципите на т. нар. отворени иновации и описа стъпките по оценка, разработване и внедряване в практиката на иновативни идеи. Той показа конкретни примери за нововъведения, реализирани от Shell, чрез идеи от платформата Shell GameChanger*.

„Светът е изправен пред сериозни предизвикателства като растящите нужди от енергия и опазването на околната среда. Не е по силите на никоя индустрия или компания да се справи сама с тези предизвикателства. Ние вярваме, че нетрадиционните идеи, които имат потенциал, могат да се родят навсякъде и затова търсим партньорства с иновативни и творчески компании и личности.“ – каза по време на събитието г-н Майкъл Руджиър, експерт в програмата Shell GameChanger. „Shell GameChanger създава благодатна почва, която позволява на иноваторите да се фокусират върху това, в което са най-добри – създаването на иновативни решения. Ние работим успешно с редица външни партньори, сред които има както малки и иновативни компании, така и изследователи и научни центрове. Надявам се, че скоро ще имаме успешни партньорства и с български иноватори.“ – заяви той.

Програмата Shell GameChanger е създадена през 1996 г. и е една от инициативите на компанията за насърчаване на иновациите и партньорствата с трети страни. До момента повече от 100 идеи, представени пред Shell GameChanger, са внедрени в практиката на Shell. Над 1 500 иноватори са сътрудничили на програмата през последните години.

Kamelia Slaveykova_Shell_Gamechanger_conference_27.05.2014

На представянето на програмата Shell GameChanger в София присъстваха представители на различни компании, работещи в сферата на енергийните източници и добива на енергия, институции, научни общности, инженери и практици, стартиращи компании и експерти в областта на иновациите.
„Shell е лидер в иновациите вече повече от 100 години и нововъведенията са част от ДНК-то на компанията.“ – каза г-жа Камелия Славейкова, изпълнителен директор на Shell България. „Радвам се, че програмата за насърчаване на иновациите Shell GameChanger се представя и пред българските компании и иноватори, така че техни идеи могат да получат шанс за евентуална реализация в практиката“.

Освен програмата Shell GameChanger, компанията има различни други инициативи, насочени към сформиране на нетрадиционни партньорства с компании и експерти извън енергийната промишленост, както и отворени платформи за идеи (crowdsourcing), партньорства с водещи световни университети и други. През 2013 г. и 2014 г. сп. „Fortune“ определи Shell като една от десетте световни компании, заслужаващи възхищение, заради иновациите си. Boston Consultancy Group включи Shell в списъка на 50-те най-иновативни компании в света през 2013 г., а през 2012 г. Технологичният институт на Масачузетс, САЩ, обяви Shell за една от най-иновативните компании. През 2011 г. Shell беше включена в класацията на 100-те най-иновативни компании на Thomson Reuters. В момента Shell има около 14 000 регистрирани патента и предстоящи заявки за патентоване. През 2013 г. компанията е инвестирала 1,3 милиарда щатски долара в научно-изследователска и развойна дейност.

Партньорства за иновации

• Shell работи по програми за съвместни проекти с водещи университети по света, като Massachusetts Institute of Technology в САЩ, Imperial College във Великобритания, Tsinghua University в Китай и Delft University в Холандия.
• Shell активно развива партньорства извън нефтената и газовата индустрия. Пример за това е сътрудничеството с партньори от авиоиндустрията, отбранителната индустрия, водещи световни ИТ компании. Сред тях са и популярни компании в областта на видео-игрите и дори Холивуд, които подпомагат подобряването на визуализиращите техники на сеизмични данни.
• Shell разширява границите на иновативните технологични решения като работи в тясно сътрудничество с автомобилни състезателни отбори, включително и Скудерия Ферари – сътрудничество, което и до сега се смята за едно от най-успешните партньорства в автомобилния спорт.
• Чрез подразделението ни за технологични партньорства Shell Technology Ventures (STV) Shell инвестира в компанията GlassPoint, която работи с Оманската петролна компания Petroleum Development Oman върху проект за възобновяема енергия, при който слънчевата енергия превръща вода в пара, която се използва вместо природен газ, за да раздвижи нефта във вече използвани кладенци и да увеличи добива.

Намаляване на отпечатъка

• Синтетичният дизел, произведен от природен газ (GTL), има високо цетаново число (показател за качеството на горивото) и по-чисто горене с по-малко прахови частици, по-ниски емисии азотен оксид и серен оксид от обикновения дизел.
• Заводът за производство на синтетичен дизел от природен газ Pearl GTL в Катар произвежда и вода, която след това се рециклира и използва отново, за да се избегне необходимостта от източник на течаща вода.
• Охлаждането на природния газ в завода за втечнен природен газ Сахалин 2 на Shell се извършва чрез специална въздушна охлаждаща смес, която превръща този процес в изключително ефективен. Така заводът има най-ниските въглеродни емисии от всички заводи за втечнен природен газ с въздушно охлаждане. Втечненият газ от Сахалин е първият руски втечнен природен газ, който се предлага на пазара.

Иновативни продукти и услуги

• Shell продължава да намира нови начини за производство на горива, извлечени от газ, като по този начин осигурява реални икономически и екологични ползи за камионите, корабите и влаковете.
• Синтетичният дизел на Shell, произведен от природен газ, беше въведен на пазара в Холандия и Германия чрез собствено депо за зареждане.
• За да бъде транспортиран, втечненият природен газ се нуждае от 600 пъти по-малък обем, спрямо еквивалента в газообразно състояние при стайна температура и налягане.
• Shell участва в дистрибуцията на биогорива вече повече от 30 години и е една от първите енергийни компании, които инвестират в съвременни биогорива, които използват продукти, които не са част от хранителната верига и които създават по-ниски въглеродни емисии.
• Shell е лидер в сферата на смазочните материали и компанията има патентовани повече от 150 серии масла, базови масла и греси. Поддържаме връзка с около 150 групи и академични институти в сферата на смазочните материали.
• Работата ни с Gordon Murray Design във Великобритания доведе до развитието на концептуално масло за двигател, което увеличава общата ефикасност на горивото на тестово превозно средство с 6,5% – около 3 пъти повече от спестяването, което осигуряват наличните в момента масла.

Признание от индустрията

• През 2011 г. Thompson Reuters включи Shell в своята класация за 100-те най-иновативни световни компании.
• The Massachusetts Institute of Technology определи Shell за една от най-иновативните компании на 2012 г. Shell беше единствената международна петролна компания, отличена в категорията „Енергетика“.
• Shell получи наградата Компания на годината на Platts Global Energy Award през 2012 г.
• През 2013 г. и 2014 г. Shell е единствената международна петролна компания, класирана в Топ 10 на компаниите, заслужаващи възхищение, заради иновациите си, според сп. „Fortune“.
• Boston Consultancy Group включи Shell в списъка си на 50-те най-иновативни компании в света през 2013 г.
• За втора поредна година Shell спечели Глобална награда за технологични иновации за проекта Greenstream – за задвижвания изцяло с втечнен природен газ шлеп за транспортиране на гориво. През 2012 г. Shell получи наградата за плаващата платформа за втечнен природен газ – един от най-мащабните и иновативни проекти на компанията.

Знаете ли че…

• Всяко нова енергийна технология се нуждае от около 30 години, за да се установи и утвърди на пазара и да достигне пазарен дял 1 %.
• Shell Eco-marathon е уникално инженерно предизвикателство за студенти, които проектират, създават и управляват автомобили, с цел да изминат възможно най-голямо разстояние само с 1 литър гориво или 1 кВтч енергия. Победителите успяват да изминат разстояние равно на разстоянието от най-северния нос на Норвегия до най-южната точка на Италия.
• Най-големият завод за производство на синтетичен дизел от природен газ Pearl беше изграден от Shell в Катар. Промишленото създаване на синтетичен дизел от природен газ отне около 40 години и се превърна в успешно пътешествие в света на технологичните и продуктови иновации. В основата на завода за синтетичен дизел е собствена разработка на Shell – процесът е наречен междинен дестилационен синтез – Shell Middle Distillate Synthesis (SMDS). Shell е инвестирала повече от 1 милиард щатски долара и е регистрирала повече от 3 500 патента в хода на създаването на синтетичения дизел GTL.
• В момента компанията има около 14 000 регистрирани патента и предстоящи заявки за патентоване.
• Shell разработва малки подводни роботи, които достигат предварително определени места на дъното на морето, за да запишат сеизмични сигнали. Те могат да работят самостоятелно и под повърхността на замръзнали океани или езера.
• Shell проучва разработването на техника, която да създава завеси от мехурчета, така че да се потиска шума от подводния добив. Това се прави с цел комуникацията на китовете да бъде предпазена от технологичния шум.
• Сгъваемата сламка стана вдъхновение за служител на Shell за разработването на змиевиден механизъм за добив, който позволява достигането на малки джобове от нефт в кладенците за добив.
• Добиваният в Оман нефт е силно примесен с вода. Преди да се изхвърли водата, тя се използва за напояване на тревисти хълмове. Корените на тези растения съдържат специални микроби, които се хранят с хидрокарбони и така пречистват водата.
• Shell инвестира повече от 21 000 часа годишно в изследвания и разработки за Ферари.
• Shell има назначен метеоролог, ангажиран и с прогнози за потреблението и търсенето на енергия, тъй като метеорологичните условия могат да имат значителен ефект върху потреблението на енергия.

 
 
Коментарите са изключени за Shell България търси „Революционни идеи за иновативни енергийни източници“