От @ до # – седемте символа променили Интернет

| от |

Пунктуацията, такава каквато я познаваме, съществува от около 200 години. За това време знаците, които отделят или свързват думите ни, не са спрели да се променят бавно. До навлизането на интернет, когато започнаха истински експерименти.

Какво общо има пунктуацията с интернет?

Освен, че ги намираме в текста, голяма част от символите имат и едно друго значение за интернет и за компютъра въобще. Ето и седемте най-важни.

at-sign-001

@ – at, кльомба, маймунско а, aerobase и oще хиляди имена в различните държави.

Използван за първи път през Ренесанса като съкращение за амфора, @ се прероди като символ през 1971 със създаването на e-mail-а. Работейки на Apranet, предшественика на Интернет, младият Рей Томлинсън създава програма за изпращане на съобщения от един компютър на друг. И докато се чуди с какво да отдели адреса забелязва почти неизползвания символ. Така започва историята, а преди няколко години Twitter го използва за да отбележи потребителските имена, което превърна символът в един от най-използваните.

Twitter възроди друг рядко използван символ # , за да отбелязва нововъведението си, наречено хаш-таг. Въпреки, че създателите на Twitter са виждали хаш-тага само като временно явление, той успя да се наложи и идеята за заместването му с програма, която да групира туитовете по една тема с помощта на алгоритъм засега е прибрана дълбоко в килера.

Тирето е друг често използван символ за отделяне на адреси. Впоследствие започва използването и на наклонената черта, използвана вече нашироко в текстовата операционна система DOS (пояснение за младежта : прародител на днешния Windows). И ако в DOS се използват и двете наклонени черти, то в интернет преобладава наклонената надясно “ / “ .

Mars Science Lab

За анекдота, предложилият използването на http:// в интернет адресите през 1996 Тим Бърнърс – Лий е мотивирал предложението си с предположението, че ако има живот на Марс интерпланетарният код за телефоните на Земята ще е с две черти (//), а на Марс с три примерно (///)… И макар все още да няма интерпланетарен интернет, вече знаем, че сайта ни от Марс ще се чете с адрес http:///earth//chronicle.bg 🙂

И ако Twitter възроди #, e-mail-a @, то Google+ вдъхна живот на знака + със своето +1.

Интернет ползва активно още * макар и това да остава скрито от потребителя. И разбира се точката. Точката е навсякъде.

Това са най-важните седем, без които интернет нямаше да бъде това, което е.

Разбира се има и други, а сигурни сме тепърва ще се намерят нови приложения на $,%,€,&,~,^ и редица други. Защото интернет се развива с луда скорост. Не знам дали скоростта на развитие на интернет е равна или по-голяма от тези на звука и светлината, може би учените е време да се замислят по въпроса…