Има все повече доказателства, че охлаждането на тялото дори само с един-два градуса е полезно за здравето, изтъкна проф. Ашли Грийн. Така той коментира резултатите от изследването на холандски учени, според които има връзка между глобалното затопляне и диабета.
Учените от университета на Лайден твърдят, че покачване на температурата в околната среда с 1 градус Целзий може да предизвика 100 000 нови случая на диабет само в САЩ годишно, защото тялото трябва да гори по-малко кафява мазнина, за да се топли, а това води до понижена инсулинова чувствителност и напълняване.
Това изследване подкрепя теорията, че трябва да се живее на хладно, за да бъдат намалени случаите на диабет и затлъстяване.
„Живеенето на хладно може да е полезно за увеличаване на инсулиновата чувствителност и да се избегне диабетът. Като се вземат пред вид трудовете, че добрият сън също помага в борбата със затлъстяването и диабета, може би целта ни трябва да е да се наспим добре в хладна спалня с отворени прозорци, за да влиза нощният бриз“, каза проф. Гросман.
Учените от университета на Маастрихт съветват температурата в помещението да се намалява до 15 – 17 градуса Целзий няколко часа, за да се поддържа ниско тегло. Самото охлаждане засилва метаболизма с 30 процента. Ако на човек му е студено и трепери, може да изгори 400 калории на час. Тогава метаболизмът се увеличава пет пъти.