Съперничеството между Рияд и Техеран люлее нефтените пазари

| от |

Саудитска Арабия не за пръв път използва нефтените цени като безотказно оръжие срещу Техеран, пише във „Форийн полиси“ експертът по енергийните пазари Ендрю Купър.

Авторът полемизира с публикация в Bloomberg Businessweek, в която се твърди, че важна причина за сътресенията на нефтения пазар е шистовият нефт в САЩ и натискът срещу Русия.

Купър напомня, че Саудитска Арабия и преди е прибягвала да манипулиране с нефтените цени за постигането на конкретни политически цели, при това напълно успешно.

През 1977 г. саудитците „наводниха пазара“ със свой петрол, в резултат на което добивите на суровината в Иран паднаха с 38 процента. По-нататък последвала верижна реакция: за няколко месеца промишленото производство се съкрати наполовина, а инфлацията достигна 40 процента. „Правителството трябваше значително да съкрати вътрешните разходи, хиляди иранци загубиха работните си места, а строгата бюджетна политика само влоши положението. Скоро икономическите трудности стигнаха дотам, че монархията загуби подкрепата на средната класа и след две години ислямската революция помете режима на шаха“, напомня авторът.

Предпоставките за сегашната криза, смята експертът, се появиха още през 2011 г., когато саудитският принц Турки ибн Фейсал Ал Сауд предупреди Иран да не се възползва от безредиците в страните, обхвани от Арабската пролет. При това той в прав текст предупреди иранското ръководство, че страната ще я очакват сериозни икономически трудности, пише изданието.

За да срине цената на нефта, Саудитска Арабия не трябваше да полага кой знай какви усилия, твърди авторът. Достатъчно бе да се вдигнат добивите с половин процент при пълни с евтин петрол пазари и да се предложат по-високи отстъпки на азиатските клиенти. Така световната цена на нефта падна с 30 процента.

„Както и през 1977 г. Саудитска Араби предприе тази стъпка по политически причини. Независимо дали аналитиците са съгласни или не, но нефтените пазари си остават бойно поле между Саудитска Арабия и Иран за господство в Персийския залив“, констатира „Форийн полиси“.

Според автора на публикацията целта на Рияд е проста и ясна: да предизвика икономическа криза в Иран, което неизбежно ще доведе до социални вълнения. Разбира се, сега последиците няма да бъдат като преди 35 години, когато иранският шах загуби властта. Но това ще засили вярата на саудитците в своето могъщество. /БГНЕС

 
 
Коментарите са изключени за Съперничеството между Рияд и Техеран люлее нефтените пазари