С нелегални средства срещу тероризма

| от |

Изтезания на хора, нелегални затвори, военни трибунали със съмнителна правна легитимация: когато става въпрос за предполагаеми терористи, в САЩ пипат здраво. Но как се отрази това на американското правосъдие?

След терористичните атентати от 11 септември САЩ изпробваха различни методи за борба срещу тероризма: от лагера в Гуантанамо и тайните затвори на ЦРУ, през целенасоченото ликвидиране на предполагаеми терористи с дрони (безпилотни самолети), та до съдебни процеси пред федералните съдилища на САЩ, пише Дойче Веле.

Как се заобикалят съдилища

Според Карън Грийнбърг, директор на Центъра за национална сигурност, в голяма част от случаите се е вървяло по грешни пътища, които сериозно са отслабили позициите на цялата американска съдебна система: „Операциите с разузнавателни дрони са начин да се заобиколи съдебната система, защото по този начин по-малко случаи стигат до съда“, посочва тя. Същото може да се каже и за Гуантанамо – този лагер на практика „пречупи врата“ на законовите принципи, с които работят американските съдилища“, посочва Грийнбърг.

Преподавателят по правни науки от университета Seton Hall проф. Джонатан Хафъц смята, че след 11 септември 2001 тайните служби, правосъдието, военните и дори правителството са участвали в една система от нелегални методи, която съществувала и до днес – с все по-честите разрешения на президента Обама за провеждането на операции с дрони: „Не казвам, че използването на дрони винаги е незаконно, но когато те се използват за ликвидирането на лица далеч от фронтовата линия, те са недопустими и незаконни“, убеден е той. Освен това при подобни атаки от въздуха нерядко загиват и невинни хора, припомня Хафъц.

Военни трибунали или редовни съдилища?

Борбата срещу тероризма би трябвало да се води с наказателно-правни средства, защото съдебната система е доказала, че може да реши и най-тежките случаи, при това без да нарушава правата на обвиняемите, посочва още професорът по право. От 2001 година насам повече от 500 дела срещу предполагаеми терористи са стигнали до съда, казва Лора Питър от „Хюмън райтс уоч“. Президентът Барак Обама разпореди още след идването си на вляст, всички задържани във връзка с атентатите от 11 септември да бъдат изправяни единствено пред американските федерални съдилища. С това беше прекратена практиката от времето на неговия предшественик Джордж Буш, делата срещу предполагаеми терористи да бъдат гледани от специални военни трибунали в Гуантанамо.

Този петък (6.2) съдът в Ню Йорк ще произнесе присъдата срещу египетския гражданин Адел Абдул Бари, който може да получи до 25 години затвор. При бомбените атентати срещу американските посолства в Найроби и Дар ес Салаам преди 17 години загинаха над 200 души. Делото срещу Бари е третият процес пред американски федерален съд срещу предполагаем терорист във връзка с атентатите от 11 септември. Миналата година зетят на Осама бин Ладен и бивш говорител на Ал Кайда – Сюлейман Абу Гайт – получи доживотен затвор. Това породи навремето редица остри спорове.

Съдебната система беше поразена

Сенаторът от Южна Каролина Линдзи Греъм предупреди, че съдебните процедури създавали „прецедент“, който щял да доведе до проблеми в бъдеще. Той, както и други консервативни политици, предпочитаха предполагаемите терористи да отговарят пред военни съдилища в Гуантанамо. Лора Питър от „Хюмън райтс уоч“ добавя, че съдебните процеси пред федералните съдилища са далеч по-ефективни и приключват по-бързо, защото правилата са ясни, а съдиите имат опит с такива дела.

Експерти посочват, че методите за борба срещу тероризма, използвани от правителствата на Джордж Буш, а и на Барак Обама, в известна степен са отслабили американската съдебна система. „Най-вече изтезанията, както и някои методи за следене оказват лошо влияние върху сегашната работа на съдилищата“, потвърждава и Карън Грийнбърг от Центъра за национална сигурност. По думите ѝ предстои да бъде извървян още дълъг път, докато борбата срещу тероризма се върне в сферата на правовия ред. „Все още не сме преодолели препятствията, които издигнахме като реакция от атентатите на 11 септември“, допълва Грийнбърг.

 
 
Коментарите са изключени за С нелегални средства срещу тероризма