Руско-европейска енергийна безизходица

| от |

На 13 април в Берлин се открива представителната конференция „Европа и Евразия – по пътя към нов модел на енергийна сигурност“.

Сред участниците са заместник председателят на ЕК Марош Шефчович, директорът на „Газпром“ Алексей Милер, министърът на енергетиката на Русия Александър Новак, председателят на борда на директорите на Wintershall Райнер Зееле и мениджърите на редица други водещи европейски компании, а също и представители на министерствата на енергетиката на европейските стани. Именно те са хората, чиито възгледи и действия формират днес енергийната политика в Европа- един от най-големите пазари на енергийни ресурси в света, пише „Независимая газета“.

Няма смисъл за пореден път да се казва, че необходимостта от подобна среща назря отдавна. Руско-европейските отношения в енергетика, и без това пределно сложни, бяха замразени след украинската криза. Страните от преговорния процес прибягнаха към езика на едностранните действия и решения. Такъв юридически формат на регулиране на сферата на енергетиката обещава сериозно да усили пълномощията на ЕК.

Ако всички негови искания бъдат изпълнени, то еврочиновниците на пръв етап ще получат достъп до условията в търговските договори на страните-членки в ЕС и на техните енергийни компании с партньорите. А в бъдеще се предполага, че Брюксел ще определя ценовите параметри в бъдещите договори, т.е. ще налага на европейските страни препоръчителни цени на газа. Това в същността си означава, че европейските чиновници създават пазар на купувача. В такава схема диктуващият потребител не носи отговорност за проучванията, добива, транспортирането на природни ресурси, но при това има всички юридически основания да диктува правилата на играта. / Агенция Фокус

 
 
Коментарите са изключени за Руско-европейска енергийна безизходица