отНиколай Марченко
Убийството на руския опозиционен лидер Борис Немцов е показно. Това коментира в специално интервю за ТВ Европа и Chronicle.BG главният редактор на сайта на Американския център „Карнеги“ (Carnegie.ru) в Москва и бивш международен редактор на сп. „Русский Newsweek“ Александър Баунов.
Борис Немцов (1959 - 2015)
Според него зад разстрела е по-вероятно да стоят някои регионални лидери, отколкото Кремъл. Сред аргументите на журналиста и дипломат са, че „Путин не би се престрашил да елиминира по такъв начин свой опонент“. Баунов е категоричен, обаче, че случилото се в центъра на руската столица е „крачка назад към затвърждаване на диктатурата на Кремъл“.
След убийството на опозиционера Борис Немцов в центъра на Москва Русия от фасадна демокрация деградира до ниво диктатура, подобна на времената на Пиночет в Чили. Такова сравнение направи пред ТВ Европа в коментар на страшната новина руският журналист и дипломат.
На принципа „разделяй и владей“
Той припомни, че ако в първите си години като президент Путин е правил опити да влияе на хората чрез икономически лостове, то сега се опитва да противопоставя различни части на обществото. Редакторът на сайта Carnegie.ru смята, че има различни режими, където опозиционерите ги арестуват и има и такива, където ги убиват.
Баунов казва, че от снощи Русия премина от категория 1 към категория 2: „Това го наричам деградация на руския авторитаризъм“. „Ако досега в Русия подобно на Малайзия или друга развиваща се демокрация един политик можеше да критикува властта и да не се безпокои за живота си, то сега говорим за една Русия която е подобие на Аржентина от времената на Хунтата или за Чили по време на диктатурата на Пиночет“.
Според Баунов, по този начин се говори за засилване властта на президента на РФ Владимир Путин: „Направихме крачка в посока на идеoлогизиране на диктатурата“. „Ако един опозиционер можеше да се разхожда по улиците свободно, оттук нататък говорим за абсолютно обратното“.
Александър Баунов предположи, че зад убийството на Немцов по-скоро може да не стои Путин, а някои въоръжени формирования на „бойно настроени патриоти“, които винаги са в услуга на режима. „Моята версия е, че досегашните маргинални организации на различни бойно настроени патриоти изведнъж станаха необходими на този режим. Те получиха картбланш и ги викат на борба с врага“.
Ако говорим за голямата политика, то според журналиста Немцов не му беше конкурент на Путин, защото в Русия на практика липсва такава: „При нас няма политическа конкуренция“. Затова Александър Баунов надали Путин би посмял да дава директно надежда не за някаква разправа, но от момента когато започна цялата криза с Крим и Донбас ситуацията в обществото е стигнало до там, че на хората трябва да се търси как да се обяснят действията на властта: „Оттук нататък се появяват странни обществени организации, военно-патриотични клубове и байкъри“.
Руският журналист е на мнение, че разстрелът на Немцов е не просто показен, а добре режисиран. Баунов сравнява убийството със сюжета на филма „Левиатан“ („Левиафан“, Андрей Звягинцев, 2014), номиниран за Оскар (в категорията „Най-добра чуждестранна продукция“) с аргумента, че подобно на персонажите на филма и тук „един човек не може да се пребори със системата, а сам става накрая нейна жертва“.
8 куршума под стените на Кремъл
Според топ журналиста на руското издание на Newsweek мястото на убийството е „във висша степен символично“. „Както знаете мостът над река Москва е естествено продължение на Червения площад и са намира на десетки метри от Кремъл. На това място ежедневно дежурят полицейски патрули, тъй като по моста минават кортежите на държавния глава и кортежите на президентската администрация“.
По думите му, е напълно възможно, ако това деяние е извършено със знанието и позволение на някой от властта, то охраната е можело да бъде свалена. „На никого не би му минало и през ума, че ще има стрелба на това място“.
„Борис Ефимович беше изключително мобилен политик и често обикаляше руските региони и можеше да бъде причакан на друго място подобно на Анна Политковская (журналистката на „Новая газета“ беше убита в асансьора на своя блок през октомври 2006 г.) Затова може да се каже директно, че убийството на Немцов е публична екзекуция“.
Александър Баунов е категоричен, че в Русия е по-опасно да си регионален политик, отколкото да работиш на федерално ниво. Според него убийството на Немцов „в идеалния център на руската столица и на метри от Кремъл и Червения площад с храма „Св. Василий Блажени“, го доказва.
Вижте ВИДЕОТО в сюжета на ЕвропаТВ
Chronicle.BG (с) / ТВ Европа (с) / Marchenko Journalism (c)
Main Picture: nikolay.marchenko @instagram