Американски учени с помощта на космическия апарат „Розета“, който изследва кометата 67P Чурюмов-Герасименко, откриха в газово-праховата атмосфера около ядрото ѝ, молекулярен кислород, предаде Франс прес.
Изследователите са анализирали данните от масспектрометъра ROSINA-DFMS, монтиран на борда на космическия апарат „Розета“. Те са получени от септември 2014 до март 2015 г. По съотношението на молекулите на кислорода и водата учените са установили, че имат един и същ източник – вещество в ядрото на кометата, което се изпарява под действието на слънчевата топлина. Това означава, че молекулите на кислорода са присъствали в „първородното“ вещество, от което се е образувала Слънчевата система, и което оттогава е останало в непроменен вид в кометите.
Досега учените смятаха, че на ранния стадий от образуването на Слънчевата система кислородът се е свързвал с водорода и затова може да бъде открит в кометното вещество само в състава на водата. Съществуването на молекулярен кислород във веществото, от което са се образували кометите, не се обяснява със съществуващия модел за формиране на Слънчевата система, допълва БТА.