Пускат туристи във Фукушима

| от |

Първото нещо, за което хората питат, е нивото на радиационния фон.

Подобно на Чернобил, и в японската префектура Фукушима вече се провеждат туристически обиколки. Цели призрачни градове там са оставени така, както жителите им са ги напуснали.

Оказва се, че интерес към туровете не липсва. Първото нещо, за което хората питат, е нивото на радиационния фон.

Безопасно ли е да се влиза в тези градове и села, при положение, че местното население е евакуирано? Екскурзоводът обяснява, че нивото на замърсяване е ниско.

Това позволява и провеждането на турове в префектура Фукушима, където се случи най-тежкият инцидент с атомна електроцентрала след Чернобил.

Днес, 4 години по-късно, външни хора получават възможност да видят отблизо мащаба на тази трагедия.

Всички щети от земетресението и последвалото цунами все още си стоят така, както и в деня на трагедията. Всичко бавно обрасва в растителност, някои постройки са пред рухване.

Все още е в сила забраната за живеене тук. Дали тя някога ще бъде вдигната – засега никой не знае. Хората се страхуват от невъзстановимите щети, причинени от радиацията – отровената почва и вода.

Кеничи Бамба казва, че туристическите обиколки са само малка част от един дългосрочен план за възстановяване на префектурата. Реализирането на тази кауза е приоритет номер едно за него.

Авариралата атомна електроцентрала в момента се обезопасява, но това е дълъг процес, който ще отнеме десетилетия и ще струва милиарди.

В момента това е едно от най-опасните места на земята. Централата се вижда в далечината. За мнозина тази гледка е стряскаща и е достатъчен повод никога повече да не се завърнат по домовете си.

Според скорошно проучване на общественото мнение, едва един на всеки петима възнамерява да се върне да живее тук. Повечето от желаещите са възрастни хора.

За преобладаващата част от жителите обаче е по-лесно да се устроят на друго място и да започнат отначало.

Акико Ишузука отправя молитви за своята майка и доведения и баща. Подобни малки възпоменателни паметници има почти навсякъде.

Организаторите на туровете във Фукушима се надяват, че с показването на мащаба на трагедията ще вдъхновят мнозина да останат и да работят за възраждането поне на населените места в които няма пряка опасност за човешкото здраве.

Дали животът в този призрачен град някога отново ще се завърне – това въпрос, който засега остава без отговор./News7

 
 
Коментарите са изключени за Пускат туристи във Фукушима