Другия път, когато някой ви каже да си мерите приказките, спокойно можете да му теглите една великодушна. Разбира се, псуването се счита за проява на ниска култура на някои места – например съдилища и детски градини. Въпреки това на вулгарните хора може би може да се има по-голямо доверие, защото са по-честни.
В журнала „Психология и личностна наука“ пише, че „Множество изследвания по въпроса заключават едно и също твърдение: има силна връзка между ругатните и честността не само в личното пространство на човек, но и в обществото.“
Жилард Фелдман от Департамента по Работа и Психология в университета в Маастрихт, Холандия, проведе международно изследване. То има за цел да намери решение на конфликта между вулгарността и искреността.
Жилард заключава, че: От една страна, вулгарността е табу и хората, които я ползват, са по-склонни да нарушават и други социални норми – затова подобни прояви се асоциират с подлост, пише в изследването.
От друга страна, грубият език е свързан с автентичност в определени ситуации – например, когато невинен човек е обвинен в престъпление, той е по-склонен да ругае от виновен човек, който прикрива престъплението, обясняват други изследвания.
Учените предупреждават, че грубостта на човек далеч не означава, че той е ангелче. Лъжата в изследването е била дефинирана като „съзнателно създаване на невярна представа за реалността“, но по-дълбоки проучвания за етиката на неискрените хора не са правени.