Прокудените от Сочи

| от |

Там, където днес се провеждат Олимпийските игри, навремето са живели черкези. В средата на 19 век обаче те са прокудени от родните си места. Днес много от черкезите се чувстват забравени от Русия, разказва Дойче веле.

Russia Sochi Rogge

Ибрахим Яганов отглежда коне. Не какви да е, а черкезки. По света днес те са известни като кабардински коне. Знае се, че са особено издръжливи, а някои твърдят, че това е най-добрата порода планински коне. Яганов е черкезин и не признава други коне. Той живее в Налчик, столицата на руската република Кабардино-Балкария в Северен Кавказ. „Не изпитвам никакви патриотични чувства спрямо Русия, защото руските власти се отнасят абсолютно неуместно към националните малцинства. Аз съм черкезки партиот“, казва той.

Черкезия обаче отдавна не съществува. Днес черкезите са около 150 хиляди. Те живеят в руските републики Кабардино-Балкария, Карачаево-Черкезия, в региона около Сочи, но и в чужбина – предимно в Турция. В средата на 19-ти век по време на руско-кавказката война голяма част от черкезите са прокудени от родните си места.

Игнорира ли Русия черкезите?

Руско-кавказката война приключва през 1864 година с руски парад на победата в Красная поляна. Именно тук в края на миналата седмица започнаха олимпийските ски състезания. Черкезки организации от страната и чужбина използваха повода и се опитаха с различни акции да привлекат вниманието на световната общественост към историята на черкезкия народ. Според повечето черкези, Русия игнорира техните потребности.

„При планирането на Олимпиадата въобще не бяха зачетени интерестите на черкезкия народ. Руският президент Путин обяви официално, че в региона на Сочи живеят арменци и гърци. Той обаче не спомена нито дума за черкезите. Ние не можем да приемем подобно игнориране на нашата родина, култура и история“, казва Ибрахим Яганов.

Точно затова още в края на миналата година черкезки организации призоваха по интернет към бойкот на Олимпиадата. Призивът обаче, както се и очакваше, не се хареса на властите. През декември 2013-та следователи направиха обиски в жилищата на черкезки противници на Олимпиадата, като много от тях бяха обвинени в подкрепа на терористите. Според наблюдателите обаче тези обвинения са скалъпени.

Всъщност с твърденията си Ибрахим Яганов преувеличава безкрайно. Това, че руските власти игнорирали напълно историята на черкезите, не отговаря на истината. Свидетелство за това е историческият музеят в Сочи, където са изложени и редица черкезки експонати – като черкезки саби и бойни облекла. Музеят обръща внимание и на нещо друго: черкезките племена са дошли в региона едва през 12-ти век, а преди тях по тези места са живели гърци.

„Вън от Русия!“

Ала Гусева е заместник-директор на музея в Сочи. Тя казва: „От морална гледна точка е ужасно да прокудиш хората, живели няколкостотин години тук. Но моралът е едно, а политика – съвсем друго. Навремето Кавказката война просто е трябвало да бъде прекратена. Тя е продължила 47 години. За да спре кръвопролитието, Русия е предложила на черкезите да се преселят в равнините и да се подчинят на руснаците. А на тези, които не са искали, им било казано да напуснат Русия.

Гусева не разбира възмущението на черкезите от Олимпиадата. Тя изтъква, че народностната им група е представена нашироко в програмата на игрите. И наистина: в Олимпийския парк е създаден черкезки културен център, в който по време на състезанията могат да се видят редица експонати от черкезкия фолклор. Нищо чудно обаче идеята за този център да е възникнала вследствие на протестната акция на черкезките организации.

 
 
Коментарите са изключени за Прокудените от Сочи