Прочети: Седем книги на седмицата, преди да станат филми

| от |

Да се филмират книги отдавна е практика в Холивуд. Дори има една приказка, че ако никой не купи правата на книгата ти за филм, това може да значи само, че не си достатъчно успешен писател.

Затова днес ние решихме да извадим за вас седем книги, по чийто истории Холивуд вече снима или е изснимал филми. Някои от тях вече дори получиха положителни отзиви от публиката и критиката и се говори, че ще са част от претендентите за големите награди.

Това са историите, по които се очакват да излязат много филм през следващия сезон по кината. Затова ви предлагаме да ги прочетете преди да изгледате филмите. Идеята винаги е по-добра.

Много често филмът е много различен от книгата, понякога не толкова. Но човек винаги е добре първо да се запознае с първоизточника на една история. Сам да си я изфантазира в главата си, пък после нека снимат колкото филма искат.

Това е едва първата част от нашата селекция. Следващите седем книги очаквайте другата седмица.

Анди Уеър, „Марсианецът“

Книгата на Анди Уеър излиза през 2011 година и малко след успеха си е купена за филмиране. На режисьорския стол сяда Ридли Скот, а Мат Деймън взима ролята на Марк Уотни – човек изпратен с екипажа си от още пет човека на Марс, за да изследва Червената планета. След буря обаче, Марк бива изоставен там с идеята, че е мъртъв. Сега Марк трябва да намери начин да живее на Марс поне 4 години преди следващата мисия до Червената планета да дойде и той да има шанс да се спаси. Иначе ще се превърне в първия човек умрял на Марс. Както се превръща в първия човек обитавал една планета абсолютно сам. Филмът излиза идния петък по кината, а нашето ревю може да прочетете малко по-рано… Но преди да сме казали каквото и да е, ако сте почитатели на жанра – то опитайте книгата на Уеър.

Ема Донахю, „Стая“

Изключително притеснителния, тъжен, хващащ те за гърлото роман на Ема Донахю „Стая“ излиза през 2010-а и много хора твърдят, че е базиран на истинска история, която само година по-рано гръмва в световните медии – баща държи дъщеря си в мазе под къщата си цели 24 години и я изнасилва многократно. В резултат, на което тя му ражда 7 деца. Но книгата на Донахю не е това. Тя е плашещ, тъжен, шокиращ разказ на едно малко момче и неговата майка. Филмът, базиран на романа, вече направи своята премиера на филмовия фестивал в Торонто и взе наградата на публиката. Говори се, че „Стая“ ще е един от претендентите за „Оскар“ тази година, а дори и да не е, ще е така очакваният старт на звездната кариера на прекрасната Бри Ларсън. Както и на великолепната книга на Донахю, която препоръчвам.

Патрик Нес, „Часът на чудовището“

Патрис Нес е известен британско-американски автор на фентъзи и антиутопични романи. Най-популярните му неща е четирилогията „Живият хаос“, която е издадена и у нас. Нес обаче има една книга, която си заслужава всяка страница и това е „Часът на чудовището“. Той написва историята по идея на авторката Шавон Доуд, която не успява да я направи, тъй като умира от рак, и после се обръща към илюстратора Джим Кей, за да придадат финален вид на книгата. Комбинацията между писането на Нес, което е много специфично, никога няма да го сбъркате, и рисунките на Кей – правени предимно с молив и в сиво, е прекрасна. Историята пък, която се чете на един дъх, разказва за малко момче, при което в продължение на три нощи идва Чудовището, то му разказва три истории с три поуки. Филмът започна снимки миналата година в Манчестър и Лондон в Англия и се очаква да излезе догодина. Лиъм Нийсън е Чудовището, а Фелисити Джоунс, Тоби Кебъл, Сигорни Уийвър и Жералдин Чаплин са част от актьорите, които влизат в останалите роли.

Джоджо Мойс, „Аз преди теб“

Джоджо Мойс е една от най-продаваните женски авторки за последните години в Америка и Англия. У нас също държи вярна аудитория, която очаква романите й нетърпеливо. Това пък ще е първата книга на Джоджо, която ще бъде филмирана на голям екран и сигурно без съмнение е една от най-известните й. Историята разказва за млада жена, която изгражда силна връзка с парализиран мъж, богаташ и бивш плейбой и общо-взето мерзавец, за когото й се налага да се грижи. Всеки, който е чел книгата, казва, че хубаво си е поплакал на нея. Главните роли са дадени на Сам Клафлин и Емилия Кларк. Филмът се очаква да излезе догодина.

Уорън Айзъксън, „Стив Джобс“

Това не е измислена история, а реални случки и факти, които журналистът Уорън Айзъксън събира, за да състави биография на създателя на Apple. На книгата пък Арън Соркин базира сценария си на последния филм, по който работи с Дани Бойл – „Стив Джобс“. Говори се, че след прожекцията на филма на фестивалите във Венеция и Торонто, критиката е почти убедена, че това е филмът и ролята, които ще донесат „Оскар“ на Майкъл Фасбендър. Въпреки това, може би е редно почитателите на биографии първо да хвърлят един поглед на книгата. Самият Айзъксън казва, че не е искал да спести нито една подробност от ужасния характер на Джобс, от бруталния начин, по който се е държал със служителите си и спадовете, които е преживял преди да се превърне в това, което е днес.

Ю Несбьо, „Снежния човек“

Детектив Хари Хуле от норвежката полиция е алкохолик, ненормалник, гадняр, неспазващ правилата дръвник… Той е и най-известното творение на норвежкия автор Ю Несбьо, което най-накрая ще бъде филмирано, както заслужава. Дълго време правата за най-страшния роман от поредицата на Несбьо за Хуле бяха подмятани насам-натам. В крайна сметка наскоро беше обявено, че лентата вече има режисьор – шведът Томас Алферсон, който е правил трилъра „Пусни ме да вляза“ и „Дама, поп, асо, шпионин“, продуцент ще е Мартин Скорсезе, а ролята на Хари Хуле най-вероятно ще се поеме от Майкъл Фасбендър, което пък значи, че романите на Несьо са в добри ръце. Лично аз препоръчвам поредицата да се започне от самото й начало, издадена е у нас, но е факт, че моят личен фаворит от нея е именно „Снежния човек“. Романът пък разказва за сериен убиец, който преследва и убива жени по наистина ужасен начин, а когато едно момченце го вижда, само казва на майка си: „Снежния човек е тук и ще ни убие. Всички ще умрем.“

Рансъм Ригс, „Домът на мис Перегрин за чудати деца“

Романът на Рансъм Ригс е като история и фотоалбум в едно. Историята не става без странните снимки и обратното. Историята разказва за паралелен свят, в който си живеят тези чудати деца. Джейкъб е малко момче, чийто дядо наскоро е починал внезапно и чийто истории за странни деца, които живеят на малко островче до Уелс са го държали буден през нощта. Сега, когато дядо му вече не е тук, Джейкъб иска да отиде на мястото, за което винаги е слушал. Майка му и баща му, макар и неохотно, изпълняват молбата му. Но вместо измишльотини, както си мислят родителите му, Джейкъб открива един нов свят, който бива разрушен само за миг. Трилогията на Ригс се издава у нас, като са излезли първите две части. Правата за филмиране са дадени на мистър Тим Бъртън, за когото вярваме ще се справи повече от успешно с адаптацията на този роман. Самият филм се очаква да излезе в началото на 2016 година.

 
 
Коментарите са изключени за Прочети: Седем книги на седмицата, преди да станат филми