Прочети: Седем книги на седмица, преди да станат филми 2

| от |

Холивуд обича литературата дори повече от „Ню Йорк Таймс“, който винаги прави класация за бестселъри, с която родните издатели обичат да спекулират.

Но, както Хичкок обичал да казва: „Няма нищо по-добро от една кървава, добре разказана история“. И Холивуд се е научил, че добри истории често се крият в книгите. Не само в класиките, но и в модерната литература, на която всички от години предричат край.

Но ето че краят не идва, а напротив, сега е модерно да си чел книгата, преди да я видиш на голяма екран.

Ние извадихме 14 комерсиални заглавия, чийто екранизации може да гледаме до края на годината или някъде през следващата. Първите седем може да намерите на линка по-горе, а осталаните са тук.

Лиз Ейнсен, „Деветият живот на Луи Дракс“

Лиз Йенсен е британски журналист от датски произход. „Деветият живот на Луи Дракс“ пък е най-известната й книга, която тя пише и издава през 2004-а. Години по-късно романът е купен за филмиране и към него интерес проявява Антъни Мингела, който започва да работи по сценария и историята с Лиз. Уви, режисьорът умира през 2008-а и това слага край на проекта. Години по-късно студиото решава все пак да направи филма. Историята разказва за малкия Луи, който е дете склонно към злополуки. Един ден той пада от висока скала и се озовава в кома, а семейството му – вечно липсващия му баща и истеричната му майка – бавно започва да се разпада. Но животът на умния Луи и инцидентите, които му се случват не са толкова прости, а в тях се крие мистерия. Филмът, който се снима в момента, е с участието на Джейми Дорнан като доктор Паскал, който лекува Луи Дракс, Сара Гадън като майката и Арън Пол като бащата. “Всички казват, че някой ден ще ми се случи толкова голяма злополука, че ще сложи край на всичките ми премеждия. Ако видиш как едно дете пада от небето да знаеш, това съм аз.”, казва Луи Дракс в началото на историята. Очакваме филма с интерес. Неговата премиера е предвидена за края на тази година.

Мери Ан Шафър и Ан Бароуз, „Клубът на любителите на книги и пай от картофени обелки на остров Гърнзи“

Мери Ан Шафър, приживе библиотекар и редактор, има мечта да напише роман. След пътуване до британския остров Гърнзи тя се вдъхновява и започва първия си и последен роман изобщо. Малко преди да го завърши, Мери Ан Шафър умира и романът е довършен от племенницата й Ани Бароуз. В крайна сметка след излизането му се превръща в абсолютен хит и правата му за филмирани са купени. Странно за някои читатели, но романът е изграден изцяло от писмата между младата писателка Джулиет Аштън, нейният най-добър приятел, нейна приятелка и непознатият Доуси Адамс, който живее на остров Гърнзи. Втората световна война точно е приключила и развлечението на Доуси са книгите, които Джулиет е дарила преди години. Така двамата стават близки и само от кореспонденцията между тези няколко персонажа пред читателя започва да се разгръща една тъжно-смешна, любовна и изключително емоционална история. В началото в проекта по филмиране бяха въвлечен Кенет Брана и Кейт Уинслет – той като режисьор, а тя в главната роля, но впоследствие нещата не се получиха. В момента се говори, че най-вероятно Мишел Докъри от „Имението Даунтън“ ще изиграе главната роля, но още не е обявено официално. До този филм има много време, но пък книгата е великолепна и ви чака.

Джилиан Флин, „Мрак“

Вторият роман на Джилиан Флин – авторката на „Не казвай сбогом“, е точно толкова напрегнат, колкото и дебютът й. Историята разказва за малката Либи, единствената оцеляла от касапницата в дома й преди много години, за която тя обвинява брат си и благодарение на нейните показания, той е арестуван и осъден. Годините минават, Либи порасва и ролята на нещастно, оцеляло от трагедия момиче вече не й носи приходи. Затова тя се съгласява да се види с клуб по мистерии, които ще й платят хонорар, за да се срещнат с нея. В крайна сметка тази среща е важна, тъй като от клуба поставят под съмнение вярванията на Либи за нощта, когато брат й убива семейство й. Но какво всъщност се е случило? Либи решава да се върне назад в спомените си и да открие истината. По пример на „Не казвай сбогом“, и „Мрак“ е разказана от гледните точки на няколко персонажа – братът, порасналата Либи и майка й. Този път Джилиан Флин прави скоци във времето, за да ни разкаже какво се е случило три дни преди убийството на семейството, и как Либи открива отговора на мистерията. Правата на „Мрак“ са купени преди тези на „Не казвай сбогом“ и френският режисьор Жил Паке-Бренор снима лентата. Шарлийз Терон, Никълъс Холт, Кори Стол, Кристина Хендрикс и Клои Грейс Морец играят главните роли. У нас филмът така и не излезе, но може да бъде открит онлайн.

Роалд Дал, „ГДВ“

Романите на Роалд Дал сами по себе си са истинско удоволствие. Този не прави изключение. „ГДВ“ или Голям дружелюбен великан, каквото значи анаграмата, разказва за великан, който става най-добър приятел с малко момиче. Великана и Софи са една от най-забавните двойки от романите на Дал. За разлика от повечето си събратя обаче Великана е добър, затова той и Софи решават да спасят света от Кръвопиеца, Плътояд, Костотрошача и останалите им свирепи събратя веднъж завинаги. „ГДВ“ ще се появи по кината догодина, в началото на лятото, като Стивън Спилбърг режисира, а Бил Хейдър, Ребека Хол и Адам Гудли играят главните роли.

Рейбоу Роуъл, „Елинор и Парк“

Вторият написан и издаден роман на писателката Рейнбоу Роуъл „Елинор и Парк“ е великолепна Y&A книга за любовта, приятелството и тъгата. Историята разказва за пълничката, свита и леко задръстена Елинор, която живее в бедно семейство, с луда майка и е записана в ново училище. Там тя среща Парк – полу-китаец, полу-американец, Парк е единственият който се смилява над Елинор, когато всички й се подиграват и я слага да седне до него в училищния автобус. И така, бавно, първо чрез комикси, а после чрез музика, започва прекрасната любовна история на тази странна, но очарователна млада двойка. Книгата няма хепи енд, нито сълзливи моменти и е един от най-готините Y&A романи издадени през тази година у нас. Правата за филмиране бяха купени преди година и все още нищо не се знае за филма, освен, че Рейноу Роуъл ще бъде автор и на сценария за екранизацията.

М.Л. Стедман, „Светлина между два океана“

Сайтът за книги Goodreads обявява романа на Стедман за „най-добър исторически роман“ на 2012 година. Класацията се прави изцяло от потребителите на базата на техните рейтинги, ревюта и гласове. Годината е 1920-а и след четири години на Западния фронт Том Шербърн се завърща в Австралия и е назначен за пазач на фара на Янус Рок. Шест години по-късно той и жена му Изабел, които така и не могат да се сдобият с дете, попадат на малко бебе донесено им от океана. Драматичната история на едно обикновено семейство печели сърцата на почитателите през 2012-а, а у нас е издадена през 2013 година. Снимките на филма започват някъде в началото на тази година, като на снимачната площадка се запознаха Алисия Викандер и Майкъл Фасбендър, които играят главните роли. Двамата станаха двойка в живота и макар тяхната история да приключи, то ние с интересн очакваме филма по тази книга с тяхно участие, в началото на догодина.

Дж. К. Роулинг, „Фантастичните животни и къде да ги намерим“

Роулинг пише и издава три от най-известните сборници от света на Хари Потър. Първият – „Приказките на барда Бийдъл“ излезе още с премиерата на последия филм от приключенията на магьосника. Следващите две – „Куидичът през вековете“ дело на Кенилуърти Уисп и „Фантастичните животни и къде да ги намерим“, написани от известния магьосник Нют Скамандър, излязоха през тази. Последната беше купена за филмиране след дълги преговори с авторката и снимките започнаха. Еди Редмейн приключи работата си по „Момичето от Дания“ и директно наметна мантията, за да изиграе Нют Скамандър. Дали сме в очакване? Може да се обзаложите.

 
 
Коментарите са изключени за Прочети: Седем книги на седмица, преди да станат филми 2