Преговаряй трудно

| от |

Тази седмица предстои нов кръг преговори между Гърция и кредиторите след вчерашния провал на дискусиите в Брюксел.

Гръцкият преговорен екип начело с вицепремиера Янис Драгасакис и министрите Никос Папас и Евклидис Цакалотус остават в Брюксел в надпревара с времето, за да се споразумеят с кредиторите до четвъртък за плащането на 7,2 милиарда евро на Атина. Тогава формално в Люксембург се събират финансовите министри от еврозоната и ако има сделка, те трябва да я гласуват, а после технологично някои национални парламенти трябва да я ратифицират.

Без парите в края на този месец Гърция не може да се издължи на МВФ и има риск от обявяване на фалит.

За да размразят парите, кредиторите искат от крайно лявото правителство на СИРИЗА да спестява повече от годишния си бюджет, за да изплаща вноските по заемите си. До момента не е ясно дали провалът на преговорите в неделя е заради технически спорове, или е на политическа основа, като и двете страни се обвиняват взаимно.

Евроинституциите настояват Гърция да спести още 1,8 милиарда евро държавни разходи като ореже пенсиите и повиши ДДС. Гърците твърдят, че могат да постигнат тази цел и с други средства и настояват своевременно за ново отписване на огромния дълг на страната.

Днес в Брюксел е и президентът на Европейската централна банка Марио Драги, който има изслушване пред евродепутатите в икономическата комисия относно програмата си за количествени улеснения.

Няма официално потвърждение дали Драги ще се срещне с гръцката делегация.

Премиерът Алексис Ципрас свикаа спешно заседание на Министерския съвет след поредния неуспех на преговорите с кредиторите. Опозицията поиска спешна намеса на президента. Несигурността в Гърция удари туризма. Масово се анулират резервации.
Атина отново е пред бездната на фалита, коментират в Гърция липсата на резултат от поредния опит за споразумение и помощ от кредиторите. Финансовият министър Варуфакис за първи път показа изчерпан оптимизъм с изялението, че излизането на Гърция от еврозоната не е решение, но не трябва да се изключва и тази възможност.
Социалният министър Димитрис Стратулис е категоричен, че правителството няма да приеме ново орязване на пенсии и социални помощи.
Не може да се продължава с програми за непосилни икономически реформи „мнимония“. Ако приемем това, Гърция още повече ще се превърне в зависима колония на тройката. Такова споразумение ние няма да приемем.
Лидерът на опозицията призова президента да свика спешно Съвета на председателите на парламентарните партии. Според опозицията това е началото на края за Гърция и излизането от еврозоната е еднопосочен път.
Премиерът Алексис Ципрас съобщи, че правителството изчаква предложенията за реформи да станат по-реалистични.
Докато продължават преговорите, туризмът вече търпи загуби, съобщиха от Съюза на туристическите фирми. Несигурността за бъдещето на Гърция води до отмяна на висок процент от резервациите.

Европейската комисия (ЕК) заяви, че международните кредитори вече са направили значителни отстъпки за Гърция и че техните последни искания остават валидни и са напълно обосновани от икономическа гледна точка.

Ние сме готови да се включим отново в по-нататъшни разговори, но само ако Гърция направи някои нови предложения, заяви на редовна пресконференция говорителят на Комисията Маргаритис Схинас.

В същото време говорителят на ЕК, отговарящ за икономическата политика, Аника Брейдхард заяви, че предложеният от институции (ЕК, ЕЦБ и МВФ) пакет е солиден и добре обоснован от икономическа гледна точка.

Предложенията отговарят на нуждите на гръцкия народ, на гръцкото правителство, но и на нуждите на останалите 18 страни – членки от еврозоната, подчерта тя и допълни:

Целите и икономическите параметри вече бяха значително намалени… Това не е еднопосочна улица, посочи Брейдхард, визирайки настояванията на гръцките власти да бъдат одобрените единствено техните предложения.

От своя страна говорителят на гръцкото правителство Гаврийл Сакеларидис отново заяви, че властите в Атина са достигнали своя лимит по отношение на направените предложения. Той също така обвини, че някои кръгове от ЕС желаят провал на управляващата партия СИРИЗА.

Нашето правителство представи контрапредложения, чрез които да се покрие финансовата дупка така, като поискаха кредиторите, но те не ги одобриха, посочи Сакеларидис.

Не е в ничий интерес да не се стигне до споразумение. Сега нашият преговарящ екип обсъжда какво ще бъде следващото действие. Гърция ще бъде представена от финансовия министър Варуфакис на предстоящата в четвъртък среща на Еврогрупата, допълни той.

Не желая да говорим за краен срок на преговорите. Единственият краен срок е денят, когато ще бъде намерено изпълнимо решение. Никой не може да обвинява гръцкото правителство, че сяда на масата на преговорите, без да има намерение да се стигне до споразумение, отбеляза Сакеларидис.

Според него властите в Атина нямат намерение да поискат извънредно заседание на лидерите на Европейския съюз преди планираната за 25-и юни среща на върха.

Гърция се е съгласила с бюджетните цели за 2015 година, отстъпвайки по ключов момент в преговорите за отпускането на жизненоважния транш до края на месеца. Това обяви говорителката на Еврокомисията Аника Брайтхард.

„Гръцките власти се съгласиха с тези цели, въпросът е как да бъдат постигнати“, каза говорителката.

Атина все пак се е съгласила на предложенията на Комисията за бюджета на страната за 2015 година, уточни Брайдхарт, но остава нерешен въпросът за пенсионната реформа.

Гърция е готова да възобнови преговорите с международните кредитори във всеки един момент, се казва в изявление на кабинета на премиера Алексис Ципрас.

Очакваме поканата на институциите и ще се отзовем във всеки един момент, за да подновим преговорите, се казва в изявлението, цитирано от Ройтерс.

По-рано говорител на гръцкото правителство, заяви, че Атина вероятно няма да направи ново контрапредложение на международните кредиторите след провалените преговори през уикенда.

Гавриил Сакеларидис все пак изрази оптимизъм за постигане на споразумение:

Оптимисти сме, защото всички страни имат изгода от постигането на договореност.

Директорът на ЕЦБ Марио Драги призова всички страни в преговорите по дълговата криза на Гърция да „положат допълнително усилие“, но повтори, че топката е в полето на Атина.

Нужно е силно и стабилно споразумение с Гърция. То е в интерес не само на Гърция, но и цялата еврозона, подчерта Драги.

Германското министерство на финансите също заяви, че от Гърция зависи сега да направи предложения, с които да постигне споразумение и да се спаси от фалит.

Топката е в полето на Гърция, заяви говорител на финансовото ведомство в Берлин.

Президентът на Португалия Анибал Силва също призова за постигането на споразумение още тази седмица.

Ситуацията в Гърция е притеснителна за всички страни в ЕС, подчерта Силва пред журналисти в София.

Френският президент Франсоа Оланд призова за бърз рестарт на преговорите по кредитната програма на Гърция след поредния провал на разговорите в Брюксел снощи, съобщи АФП.

Сроковете вече са изключително кратки. Навлизаме в период, който може да стане бурен, ако не се постигне споразумение. Това е посланието ми към Гърция. Да не чака и да възобнови дискусиите с институциите, заяви Оланд.

Европейската комисия (ЕК) за първи път публично разкри някои от предложенията на кредиторите към Гърция, които тя отказва да приеме. След поредния неуспех в неделя Комисията, която е участник в преговорите, опроверга твърденията на гръцките власти, че им се оказва натиск да орязват пенсии и заплати.

Груба манипулация на фактите е твърдението, че институциите са поискали орязване на индивидуалните пенсии, заяви говорителят на Еврокомисията Аника Брайдхард.

Кредиторите искат реформи на гръцката пенсионна система, която е една от най-скъпите в Европа:

Тя включва поетапно отпадане на ранното пенсиониране. Според изчисленията на институциите това трябва да спестява по 1% от БВП на Гърция годишно. Гръцките власти обаче са съгласни само на 71 млн. евро за 2016 година, което е едва 0,04 на сто от БВП.

Не е вярно, че от Атина се иска ново намаляване на заплатите, допълни още Брайтхард:

Заплатите трябва да растат само според производителността на труда и конкурентоспособността на икономиката. Предлага се и реформа на колективното трудово договаряне съгласно международните стандарти.

Кредитори на Гърция са 18-те останали демокрации в еврозоната, а не Еврокомисията, припомни говорителят – Маргаритис Схинас, според когото до 30-и юни все още е възможно постигането на споразумение.

Гръцката криза бе тема и на работен обяд между председателите на комисията Жан-Клод Юнкер и на Европейската централна банка Марио Драги.

 
 
Коментарите са изключени за Преговаряй трудно