Искам да пожелая успех на всички избрани народни представители в 43-ото НС. Сигурен съм, че вече усещате отговорността, с която е натоварено народното доверие. Това заяви президентът Росен Плевнелиев, след като започна заседанието по откриването на НС, предаде репортер на БГНЕС.
Високите очаквания към вас изискват честност и неуморна работа. Българските граждани искат да живеят достойно. Необходими са реформи, реалните проблеми на държавата и обществото да съпътстват ежедневната ни работа. Изправени сме пред реалността и пред трудните, но важни решения, които предстоят. Надявам се НС да се превърне в институция, където политическите сили противопоставят идеите си, а личните и партийни противопоставяния да останат на заден план, добави Плевнелиев.
Той подчерта, че България е парламентарна република и нито една от важните стъпки не може да се приеме без работещ парламент. Вярвам, че многопартийната политическа система и парламентарната демокрация са най-стойностните постижения на българския преход, допълни Плевнелиев. Той заяви, че ако подхранваме максимата „Всички са маскари“, блокираме развитието на демократичната държава. Политическите сметки на дребно създават хранителна среда за популизъм. България няма нужда от месии, които еднолично решават кое е правилно и кое не. Решението е работа в полза на хората, каза още Плевнелиев.
Плевнелиев отчете със съжаление ниската избирателна активност на предсрочните избори и посочи, че това поставя на изпитание основите на демократичното устройство. За да възстановим доверието в институциите и парламентаризма е необходимо публично и отговорно да изпълним това, което сме обещали, призова той.
Само с разум, много работа и по-малко скандали и противопоставяне можем да вървим напред, добави той. „Българските граждани искат работеща държава, която гарантира справедливост, социалната защита и спазване на правилата от всички“, подчерта президентът.
„Пожелавам на 43-ото Народно събрание да покаже истинското лице на парламентаризма. Избирателите поставиха сложна задача – да потърсите общото, като запазите различията. Тесните партийни интереси трябва да отстъпят на националните, защото България има нужда от работещ парламент и редовно правителство“, каза Плевнелиев.
Много е възможно България да бъде управлявана от коалиции за много години напред и това не е непременно лошо, коментира президентът. „Нека гледаме напред в 21 век, а не назад към наследството и зависимостите на комунистическия режим“, призова той.
България е страна-член на ЕС и НАТО, не защото едно правителство е решило така, а защото ценностната система на обществото е европейско и българският народ отдавна е направил своя избор, добави Плевнелиев. „Това ни завеща Апостола – да намерим своето достойно място в европейското семейство и да изградим своята чиста и свята република“, каза държавният глава.
Президентът приветства „новия подход“, демонстриран от политическите сили в дните след изборите. „Надявам се този нов и конструктивен подход да не бъде загърбен веднага след формирането на правителството“, пожела си Плевнелиев.
„Доверието е ключът към успеха. Доверие на гражданите, но и на партньорите и инвеститорите. Либерализирането на вътрешния пазар, върховенството на закона, независимите регулатори са двигател на инвестициите и общественото доверие“, заяви Плевнелиев.
В своето слово държавният глава коментира, че България заема челни позиции по скорост на интернет, но в същото време има големи проблеми в сектор „Енергетика“. „Това са две различни Българии“, каза той. Плевнелиев призова да продължи да заседава Енергийният борд, създаден към Министерски съвет от служебното правителство.
Търсенето на компромис не е слабост и не е безпринципна позиция, напротив – всяка една от политическите сили трябва да търси компромис, призова Плевнелиев. Обратното няма да ни извади от водовъртежа на кризите, предупреди той.
„Пожелавам на всички политически сили да намерят позитивното в тезите на опонента и да работят за съгласие“, обърна се Плевнелиев към всички парламентарни групи.
Актуализацията на бюджета е необходимо да се извърши в спешен порядък, категоричен бе Плевнелиев и „предварително благодари“ за отговорното поведение на депутатите по този въпрос.
Стратегическата грешка ще бъде замитането на истината за КТБ. Наяве трябва да излезе целият „модел КТБ“, призова той. Моделът трябва да бъде разграден, а не възпроизведен отново. Нашето място е в банковия съюз на ЕС, каза президентът.
„Пожелавам успех във вашата мисия за една по-добра България“, завърши Плевнелиев. /БГНЕС