Петте предизвикателства на „тандема“ Ердоган-Давутоглу

| от |

Новият президент на Турция Реджеп Ердоган започва днес своя мандат от силна позиция благодарение на категоричната си победа още на първия тур на изборите /52%/ на 10 август, но по много проблеми той ще се конфронтира с премиера Ахмет Давутоглу. Следват основните приоритети на тандема в изпълнителната власт.

Първото от предизвикателствата е реформата на конституцията.

Ердоган е заявявал неведнъж, че няма да се съгласи с орязаните правомощия на своите предшественици: „Ще използвам всичките прерогативи, които ми дава конституцията, включително да свиквам и оглавявам заседанията на правителството“. Той обаче иска нещо повече – да реформира основния закон така, че страната да има президентски „режим“, за което ще срещне съпротивата на опозицията. Освен това за тази цел му е необходимо мнозинство от две трети от състава на парламента /367 от общо 550 депутати/ и той иска да използва възхода на своята Партия на справедливостта и развитието /ПСР/, за да си осигури такова мнозинство на изборите през юни 2015 г.. Вчера Давутоглу обяви това за един от своите приоритети.

Второто предизвикателство е да се запази контролът на ПСР Като съосновател и лидер на партията Ердоган беше принуден да отстъпи на Давутоглу лидерския пост в нея в името на необходимата „безпристрастност“ на държавния глава. Което едва ли означава, че Ердоган ще стои в сянката на предания си сътрудник. Но фактът, че досегашният президент Абдула Гюл се върна в управляващата партия, може да доведе до усложняване на нещата. Като привърженик на по-умерена линия в сравнение с новия президент той разполага със солидна подкрепа, която може да изпъкне, ако например ПСР не успее да изпрати догодина 367 депутати в бъдещия парламент.

Третият приоритет на Ердоган е да продължи борбата с Фетхула Гюлен

Новият президент потвърди това вчера: „Битката срещу паралелната държава, която извърши предателство спрямо страната… ще продължи“, заяви той на партийния конгрес. От зимата насам бившият му съюзник Гюлен се превърна в негов „враг №1“ заради „комплота“ с обвиненията в корупция след публикуването на записи от негови телефонни разговори. Извършени бяха безпрецедентни чистки на държавни служители и полицаи.

Четвъртата задача на президента ще бъде помиряване с кюрдите

Още вечерта след изборната си победа Реджеп Ердоган заяви, че ще продължи мирните преговори с кюрдските бунтовници от Кюрдската паботническата партия /ПКК/, които от една година са в мъртва точка. „Ние ще продължим усилията си, докато постигнем мир“, подчерта новият премиер Давутоглу. Намиращият се в затвора кюрдски лидер Абдула Йоджалан изглежда е готов да съдейства за това.

Следващият ангажимент на новите лидери е излизане от „батака“ в Сирия и Ирак. Ердоган е готов да ускори свалянето на сирийския президент Башар Асад и отдавна подкрепя, макар и да отрича това, неговите най-върли врагове екстремисти, включително сунитските джихадисти от „Ислямска държава“. Техните успехи в Сирия и Ирак поставиха Турция в твърде неудобно положение, за което свидетелства вземането като заложници на 49 турски граждани в Мосул. Освен това друго следствие от гражданската война в Сирия е присъствието на турска територия на 1,2 милиона бежанци от тази страна, което доведе до растящо напрежение с местното население.

Последното предизвикателство е да спре спадът на темповете в икономиката. Това може би е „ахилесовата пета“ на Ердоган. След растеж „по китайски“ от над 8% през 2010 и 2011 г. турската икономика дава сериозни признаци за забавяне на темповете на развитие, което поставя под въпрос напредъка на страната, допринесъл за изборната победа на Ердоган. Бюджетът страда от сериозен дефицит, инфлацията е висока и тревожи чуждестранните инвеститори, толкова необходими за стабилната икономика. Непрекъснатият натиск на Ердоган върху централната банка да сваля лихвените проценти, също безпоки пазарите. /АФП, БГНЕС

 
 
Коментарите са изключени за Петте предизвикателства на „тандема“ Ердоган-Давутоглу