Петър Диков обяви победителите в конкурса за новия облик на София

| от |

На пресконференция в направлението по „Архитектура и градоустройство“ в София, главният архитект Петър Диков обяви победителите в конкурса за новия облик на центъра на столицата.

2

Заданието на конкурса разделя центъра на столицата в четири зони.

Първата обхваща включва Орлов мост, Перловската река и бул. „Христо и Евлоги Георгиеви“. Победител тук е проектът на „Стефан Добрев Архитектура и Дизайн“ ЕООД, предаде „Дневник.“ Проектът предвижда изграждането на парков комплекс, който ще изпълни с ново съдържание и богати публични пространства бул. бул. „Христо и Евлоги Георгиеви“. Пространството пред стадиона ще бъде обособено като площад на спорта, на който ще има пилони със знамена.
dobrev2
Предвижда увеличаване на три платна в посока на бул. „Евлоги и Христо Георгиеви“, което да облекчи трафика. На кръстовището с „Гурко“ се предвижда кръгово кръстовище.

Победителят „Стефан Добрев Архитектура и дизайн“ залага коритото на Перловската река да бъде запълнено с вода, като за тази цел ще бъде повдигнато нивото й с около метър чрез разполагането на три малки савака. Те автоматично се вдигат и свалят според притока на дъждовната вода. Това е широко разпространена практика и в други европейски столици, като например канала „Сен Мартен“ в Париж, посочва арх.Добрев.

Транспортният проблем пред националния стадион е решен с кръгово кръстовище и разширяване пътните ленти с още една във всяка посока от 90 см за сметка на тротоарите. Така в най-натоварената си част бул. „Евлоги и Христо Георгиеви“ преминава от две на три ленти. Кръстовището на Орлов мост се оптимизира с още една лента за ляв завой откъм бул. „Цариградско шосе“. Движението по Моста на дружбата е подобрено чрез добавянето на още едно платно в двете посоки по бул.“Евлоги и Христо Георгиеви“ пред техникума „Христо Ботев“.

В проекта на арх.Добрев има и Алеята на спортната слава от Орлов мост до Моста на дружбата, която ще е свързана с тематични площади на атлетиката, футбола, гимнастиката, волейбола, бокса и борбата. Акцентът е централният площад пред Националния стадион „Васил Левски“, който става „Площад на спорта“. Пред главния вход на стадиона се поставят 28 високи пилона със знамената на страните от Европейския съюз и осемте съществуващи бронзови скулптури. На мястото могат да се провеждат манифестации и спортни мероприятия. Стефан Добрев препоръчва да се направи и подземен паркинг със 120 места на едно ниво с достъп от ул.“Гурко“. Прогнозната стойност на целия проекта е около 2 млн. лв. без ДДС, но в нея не са включени предвидените подземни паркинги, пише Mediapool

На втора позиция е класиран проектът на „СитиАрх“ ЕООД, а трети е ДЗЗД „Форум Консултанти“. Всички проекти може да видите ТУК.

Втората зона включва улиците „Граф Игнатиев“ и „Шишман“, както и площадите „Славейков“ и „Гарибалди“. Победител е проектът на „А.Д.А.“ ООД. В него се залага ул. „Граф Игнатиев“ да стане пешеходна. 3

В него се залага ул. „Граф Игнатиев“ да стане пешеходна. Движението на трамваите да бъде намалено и да се движат със скорост 10 км в час. За „Шишман“ се предвижда спиране на движението в почивните дни и ограничение на местата за паркиране и скоростта на автомобилите при преминаване.

Не се предвижда затилането на улицата със син асфалт, каквото беше оргиналното хрумване на „Група Център“. В неизползваната част към ул.“Граф Игнатиев“ от страната на 6-то училище да се обособи зона за отдих с кафене, предлагат още „А.Д.А.“.

Пазарите за книги на пл. „Славейков“ и за плодове и зеленчуци до църквата „Св. Седмочисленици“ да се пренаредят. За целия район е заложено подмяна на осветлението, като на местата, където се събират повече хора, то да бъде по-силно, а приглушено около витрините на магазините. Короните на дърветата на пл.“Славейков“ да бъдат осветени отдолу, а фонтанът да бъде заменен с чешма.

4

5

На второ място във втората зона е класиран проектът на ДЗЗД „Група Център“, а трети – „Амфион“ ЕООД. Всички проекти Тук.

Третата зона включва Градската градина, пл. „Александър I“, бул. „Цар Освободител“ и др. На първо място е класиран проектът на „НИКОНСУЛТ“ ЕООД.

3

Градската градина да заеме и пътното платно и площад „Александър I“ и да достига до Националната художествена галерия. За целта тя ще бъде издигната, а под площада ще се изгради тунел за автомобилното движение.

Запазването на историческия облик е било водещото при определянето на победителите в зони три и четири, посочи арх.Георги Бакалов.

На следващ етап архитектите предлагат тунелът да бъде продължен до кръстовището на улиците „Георги Сава Раковски“ и „Цар Освободител“. Така цялото пространство отгоре остава само за пешеходци. Пред Националната художествена галерия е предвидено изграждането на фонтан.

1

На втора място в четвъртата зона журито е поставило проектът на „Стефан Добрев Архитектура и Дизайн“ ЕООД, а на трето – ДЗЗД „Форум Консултанти“. Всички проекти може да видите тук.

Четвъртата зона включва градина „Кристал“, площадът пред парламента, пространството около храм-паметника „Александър Невски“, ул. „Московска“ и др. Победител е проектът на „А.Д.А.“ ООД. В проекта си фирмата предлага да се спре преминаването на коли покрай храм-паметника и по ул. „11 август“, за да станат паркинг за туристически автобуси.

Идеята на арх. Панталеев е „златни“ плочки да бъдат инкрустирани в паважа на площад „Александър Невски“. Те ще изразяват признателност към личности от миналото и настоящето свързани с историята на София и страната. Предвижда се да бъдат направени от масивен бронз. „Златната линия“ ще бъде очертана с цветни павета с инкрустиран в тях знака на София. Те ще се монтират в тротоарите, а имената на улиците ще са на бронзови табели. Така ще бъде очертан туристическият маршрут, който ще обхваща и четирите зони, като по линията ще има система от информационни пунктове и табели.

2

Канонада от светлина пък трябва да огрее храм-паметника „Александър Невски“. Тя ще е по подобие на осветлението монтирано по площадите „Св.Петър“ в Рим и Казанският събор в Петербург. Паркингът с депутатските лимузини се премахва и слиза под земята около храма.

Втори е класиран проектът на „ЯРД БГ“ ЕООД, а трети – „Амфион“ ЕООД. Повече за проектите тук.

1

Всеки от победителите ще получи възможност да реализира проекта си заедно с общината по европейските програми, съобщава „Дневни“. Петър Диков иска през 2016 г. проектите да бъдат реализирани, а до края на тази година да бъдат приключени всички законови процедури.