Първите „дронове“: Когато СССР се опита да създаде танкове с дистанционно

| от |

През 1915 г. френските инженери измислят самоходно торпедо с дистанционно управление, което кръщават „Torpille Terrestre“. То има механизъм с електродвигател, който може да пренесе до 200 кг. експлозиви до позицията на противника. Новината за това изобретение прави впечатление във военните среди на Съветския съюз и така те вземат решението да се създаде съветски радиоуправляем танк.

MS-1

Т-18

Първите танкове с радиоуправление или телетанкове в Съветския съюз се появяват през 1929-30 г., а по различно време по тяхното развитие и производство работят конструкторите на Специалното техническо бюро за военни изобретения със специално предназначение, Всесъюзния държавен институт по телемеханика, Телекомуникационния институт и Института по електромеханични изследвания.

През 1929-30 г. Съветският съюз изпитва френския танк FT-17 дистанционно с помощта на дълъг проводник. Година по-късно оборудването за дистанционно управление е модернизирано и инсталирано на съветски танк Т-18.

Новият телетанк е радиоуправляван, но в същото време много бавен. Той развива максимална скорост от едва 4 километра в час. Освен това Т-18 може да изпълнява само примитивни команди от оператора – да се движи напред, наляво, надясно и да спре. Като част от развитието на управляемостта, роботизираният механизъм е инсталиран и на танка Т-26 и на тази основа са създадени телетанковете ТТ-26 (на основната снимка, взривен) и ТТ-ТУ.

През 1933 г. е произведен нов телетанк TT-18. Новият модел има много възможности в сравнение с предшественика си – той се управлява от 16 екипа, има по-добра маневреност и скорост и има възможност да блокира двигателя, да взриви транспортираната мина, да освободи токсични газове и да направи димна завеса. Максималното възможно разстояние за дистанционно управление е малко над километър.

След мащабни тестове, проведени на московския полигон за химически изпитания, се сформира танков отряд N o4. Всички разработки на радиоуправляеми танкове а класифицирани. Резултатите от тестовете обаче разкриват голям брой недостатъци на TT-18. Поради високия център на тежестта и малката маса, дори малко пътно препятствие променя траекторията на движение на танка. Това впоследствие доведе до това, че ТТ-18 не се произвежда масово и не е в експлоатация…

В средата на 30-те години се формират нови радиоуправляеми групи от танкове; те имат възможност по време на битката да преминат в режим на управление от екипажа. През 1934 г. са пуснати 55 телетанка ТТ-26 под кодовото име „Титан“. Именно Титан става първият телетанк, използван от Червената армия в битка.

T-37A ‘2’ - Patriot Museum, Kubinka (26645904419)

Т-37А

Съветските военни дизайнери създават няколко версии на телетанка. Работи се по създаването на плаващ радиоуправляем танк на базата на плаващия Т-37А. Планира се създаването на боен робот-гъсеница на базата на тежкия танк Т-35. Въз основа на високоскоростния BT-7 е разработен друг танк с дистанционно управление A-7. И това не е целият списък на машините, които е планирано да се реализират.

Танковете с радиоуправление се използват от Съветския съюз през 1940 г. по време на войната с Финландия. Този опит се оказа противоречив – само малък брой телетанкове успяват успешно да изпълнят основната функция да участват в настъплението и да доставят взривни вещества до укрепени огневи позиции, за да ги унищожат.

По-големия брой машини, както и конвенционалните танкове Т-26 и Т-28, често засядат пред противотанкови колони. Радиоуправляемите танкове също така често губят връзка, преди дори да излязат извън обсега на командния пункт, и стават лесна мишена за противотанковите оръдия. В някои случаи те се използват като транспорт за екипаж. Често тази неефективност се дължи на липсата на разузнаване за терена.

През 1940 г. съветското военно командване решава да се съсредоточи върху създаването на танкове за разрушаване. По време на съществуването на проекта обаче са създадени два батальона радиоуправляеми танкове. В началото на Втората световна война един батальон се намира близо до Ярославъл и е скрит. Вторият се намира под град Ровно.

По време на Великата отечествена война (Втората световна война в СССР) съветските радиоуправляеми танкове практически не се използват. Освен това въздушните удари на Луфтвафе в началото на войната унищожават повечето от тях. Останалото радиооборудване на телетанковете е демонтирано и те се използват като конвенционални танкове.

 
 
Коментарите са изключени за Първите „дронове“: Когато СССР се опита да създаде танкове с дистанционно