Ветеринари от Централната ветеринарна клиника в София извършиха първата операция по поставяне на протези на котка.
Пух е десетмесечен котарак, загубил задните си крайници в инцидент с автомобил. Благодарение на две интервенции и сложен рехабилитационен процес, продължил три месеца, Пух получава нов шанс за живот.
Иновативната операция е извършена от д-р Владислав Златинов. Тя включва костно вграждане на титаниеви импланти, към които се прикрепват специално изработени външни протези. Този метод за протезиране (Intraosseus Transcutaneous Amputee Prosthesis-ITAP) е все още в процес на разработване и е прилаган рутинно само в два ветеринарни центъра по света.
Интересното в случая е, че първоначалният опит на най-изявения иноватор – проф. Ноел Фицпатрик (Великобритания), въвел този метод във ветеринарната медицина, бива използван дори за подобрение и на методите, прилагани в хуманната медицина.
Това е рядък случай, в който постижение във ветеринарната медицина помага в развитието на съответната област на хуманните специалисти.
Д-р Златинов е започнал дългосрочен проект за развитие и подобрение на техниката за протезиране при животните. По този метод вече са оперирани две котки и едно куче, разказва ветеринарният лекар.
Индикациите за протезиране са тежки травми или злокачествени образувания по крайниците – доскоро третирани единствено с ампутация. „Иновативната терапия би спасила функцията на крайника, а в ситуацията на Пух и живота на пациентите“, допълва той.
Проектът е подкрепен от защитниците на животните Let’s Adopt Bulgaria и Ортовет Медикъл, които единствени в България произвеждат протези за животни.