Европейският парламент гласува на 3 април пакет от правила, които ще имат сериозен ефект върху телекомуникационния пазар на нашия континент. Интернет доставчиците няма да имат повече право да блокират или забавят сайтове и услуги на своите конкуренти, а таксите за роуминг ще останат в миналото след 15 декември 2015 г. Научете какво означават промените за Вас от нашата секция с въпроси и отговори.
Какъв всъщност е проблемът?
На пазара има повече от 200 телекомуникационни компании, чиято дейност се подчинява на различни правила. Те налагат на клиентите си разнообразни и несъразмерни такси. Всичко това произтича от наличието на фрагментиран пазар за 510-те милиона потребители в Европа.
Защо това е важно?
Защото струва скъпо. Оценките показват, че наличието на бариери на телекомуникационния пазар причинява разходи за Европа на стойност 0,9% от БВП годишно, или около 110 млрд. евро.
Добре, това е лошо за икономиката, но как касае мен?
Чрез цените и качеството. Според изследване на Европейската комисия от 2014 г. 94% от европейците ограничават ползването на интернет, когато пътуват, и не са така активни в социалните мрежи като Facebook заради таксите за роуминг върху мобилния трафик.
А какво общо има качеството?
Организацията на европейските регулативни органи в областта на електронните комуникации сигнализира, че някои интернет доставчици блокират или забавят VoIP услуги (предаващи звук през мрежата) като Skype, тъй като те могат да бъдат използвани от техните клиенти като алтернативен начин за свързване и провеждане на разговори.
И какво прави Европейският парламент относно всичко това?
1) Премахва таксите за роуминг – обаждането или изпращането на имейл през мобилен телефон от чужбина ще струва точно толкова, колкото и у дома. Парламентът иска това да влезе в сила не по-късно то 15 декември 2015 г.
2) Гарантира мрежовата неутралност – Интернет доставчиците няма да имат право да блокират или забавят сайтове и услуги на своите конкуренти
3) Създава предпоставки за ефективно използване на вълновия спектър – улеснява търговията и отдаването под наем на части от спектъра, които могат да се ползват за трафика на данни през мобилни устройства.
4) Улеснява взаимното признаване на методите за електронна идентификация – в отделно гласуване ЕП ще се произнесе по правила, даващи на гражданите, публичните власти и компаниите лесни и сигурни начини да подписват и удостоверяват действителността на документи онлайн.
Какво следва оттук нататък?
Пакетът от правила за телекомуникационния пазар ще бъде гласуван на 3 април. Намирането на споразумение по темата с правителствата на страните-членки ще бъде един от приоритетите за следващия Парламент.
Относно електронната идентификация на документи вече има предварително съгласие със страните-членки. След гласуването в ЕП то ще трябва да бъде потвърдено и от Съвета.