От 19 август човечеството вече живее на кредит

| от |

19 август ще остане в историята на човечеството като „Денят на екологичния дълг“. Това означава, че на този ден човечеството е изразходвало целия обем на възобновяемите ресурси, които нашата планета Земя е способна да възпроизведе за година, а останалите четири месеца от годината, всички ние – жителите на Земята – ще „живеем на кредит“. Тоест ще сме длъжни на тези, които ще живеят на планетата след нас.

През 2025 г. населението на света, както се очаква, ще достигне 8 милиарда. Каква ще оставим планетата на нашите далечни потомци, ако още сега, по изчисления на организацията „Глобална мрежа на екологичната следа“, на човечеството е нужно такова количество ресурси, които би могла да предостави Земя и половина, а към средата на века, ще му бъдат нужни три Земи. За сегашната ситуация с биологичните ресурси на планетата, за това, може ли да се компенсира взетия днес дълг от бъдещите поколения и какво трябва да направи за това световната общност, говори Кристоф Ротюрие, научен директор на френската секция на Световния фонд за дивата природа:

– Ние използвахме повече, отколкото планетата може да ни предложи за година. Това са едновременно гори, вода, риба, годни за селско стопанство земи. И за да използваме всички тези биологични ресурси, днес ние се нуждаем вече не от една планета, а най-малкото от планета и половина. Днес ние искаме да се обърнем към властите, за да ги предупредим за прекомерното разточителство на биологични ресурси на планетата, тъй като това не може да продължи дълго. Ясно е, че не можем да имаме втора планета, и затова трябва да се грижим за това, което имаме на нашата планета. Сегашният характер на използването на нейните възобновяеми биоресурси не може да продължи вечно. Още днес ние трябва да мислим за това, че фактически вземаме заем от нашите деца и внуци, които ще трябва да платят по-висока цена за това да осигурят своите потребности.

КОРЕСПОНДЕНТ: Какво трябва да направим, за да се избегне подобна участ за бъдещите поколения. Има ли такава възможност?

Кристоф Ротюрие: Разбира се, има, и Световният фонд за дивата природа отдавна предлага своите рецепти за спасяване на ситуацията. Но по тези рецепти трябва да живеят всички: всяка страна, всеки гражданин. Трябва да се пазят горите. Обезлесяването води до обедняване на фауната, до създаване на пустини, реките и езерата стават плитки. За да може в тези условия да продължим да употребяваме биоресурсите в количествата, в които сме свикнали, са нужни огромни средства и технически решения, най-вече за намаляване на емисиите на парникови газове, което ще намалее темповете на глобалното затопляне. Трябва да спрем хиперексплоатацията на моретата и океаните. Ние от Световния фонд за дивата природа (WWF) смятаме, че може да си гарантираме постигнатия стандарт на живот, като се откажем от егоистичното отношение към биоресурсите на планета.
Гласът на Русия

 
 
Коментарите са изключени за От 19 август човечеството вече живее на кредит