ООН ще поиска наказание за престъпленията в Северна Корея

| от |

В Северна Корея са били извършвани „неописуеми зверства“ и престъпления срещу човечеството под личния контрол на лидера Ким Чен-ун.

2

Това заявиха в Женева докладчици по човешките права на ООН, които представиха доклад от 372 страници, плод на едногодишно изследване. Докладчиците призоваха Международния наказателен съд в Хага да предприеме действия.

Съветът на ООН по правата на човека инициира разследването миналата година, след като усилията за ангажимент на Пхенян по въпросите с човешките права се оказаха безуспешни, припомня ДПА.

„Мащабността, измеренията и естеството на тези нарушения разкриват държава без аналог в съвременния свят“, съобщи Комисията за ООН за разследване.

Това е първият доклад на Комисията, проучваща положението с човешките права в Северна Корея. На тримата ѝ членове не е било позволено да посетят страната. Те са разговаряли с бегълци и бивши затворници в севернокорейските затвори и са събрали експертни доклади. Използвани са сателитни снимки, за да се потвърди съществуването на затворнически лагери, за което комунистическият режим отрича.

Наричайки Северна Корея „тоталитарна държава“, комисията заяви, че престъпленията срещу човечеството включват убийства, мъчения, изнасилвания, принудителни аборти, политически преследвания и гладна смърт.

1

В отделно писмо до Ким председателят на комисията Майкъл Кърби посочва, че служители извършват такива престъпления под контрола на самия върховен лидер на страната. В текста Комисията посочва, че поради тази причина ООН ще отнесе въпроса за ситуацията в КНДР до Международния наказателен съд, за да се потърси отговорност от „всички, включително вероятно и от самия Вас“, които може да са отговорни за описаните в доклада престъпления.

Международната общност повече не може да казва, че не е знаела за нарушенията на човешките права в КНДР, подчерта Кърби при представянето на доклада пред медиите в Женева. „В края на Втората световна война толкова хора казаха „не знаехме“ – припомни той. – Сега международната общност знае. Бездействието повече няма да може да се извинява с „не знаехме“.

3

Северна Корея отхвърля „категорично и изцяло“ доклада, се посочва в изявление на дипломатическата мисия на Пхенян в Женева, цитирано от Ройтерс. В изявлението се изтъква, че докладът е „инструмент за политически заговор и продукт на политизирането на човешките права от ЕС и Япония в съюз с враждебната политика на САЩ“. КНДР заявява, че силно се противопоставя на всякакви опити за смяна на режима и натиск под претекста на човешките права. Пхенян посочва още, че описаните в доклада нарушения на човешките права „не съществуват“ в Северна Корея.

Докладът на ООН показва ясно и недвусмислено жестоката реалност на нарушаването на човешките права в Северна Корея, заяви Държавният департамент на САЩ, цитиран от АФП. Документът отразява единодушното становище на международната общност, че ситуацията с правата на човека в КНДР е сред най-тежките в света, заяви говорителка на Държавния департамент на САЩ.

Вашингтон подкрепя напълно заключенията на доклада и оказва натиск върху Пхенян да вземе конкретни мерки за подобряване на ситуацията. „Продължаваме да си сътрудничим с нашите партньори и международните организации, за да привлечем вниманието и да се заемем с плачевното състояние на човешките права в Северна Корея“, заявява Държавният департамент.

4

Китай реагира още преди официалното публикуване на доклада и се обяви против сезирането на Международния съд.

Говорител на външното министерство подчерта, че според Пекин проблемите с човешките права трябва да се решават чрез конструктивен диалог на равноправна основа. Поставянето на въпроса в съда няма да помогне за решаването на проблема с човешките права, гласи категоричното становище на КНР.