Неприятности чакат Ердоган в икономиката

| от |

През цялото време, докато оглавяваше турското правителство, Реджеп Ердоган превърна просперитета на страната в един от ключовите фактори за успехите на своята политика, но с поемането на президентския пост икономическата конюнктура се влошава и може да се превърне в негова „ахилесова пета“, коментира Франс прес. Агенцията посочва, че „според агенция „Moody`s“ политическият пейзаж в Турция не се е стабилизирал“.

През 2002 г. Партията на справедливостта и развитието /АКР/на Ердоган дойде на власт в момент, когато страната беше затънала в тежка финансова криза и пострада от разпада на финансовите пазари и хиперинфлация. Дванайсет години по-късно бъдещият президент се гордее с икономика, която прати страната в Г-20. Всяка година средният растеж беше 5%, публичните услуги и инфраструктурите се съживиха благодарение на средните доходи на населението и този напредък доведе до укрепването на политическото влияние на партията. Това икономическо чудо обаче в момента се задъхва. През 2010 и 2011 г. растежът се забави и през 2013 г. беше 4%, бюджетният дефицит достигна близо 8% от БВП, инфлацията се движи около 10% и нивото на спестяванията е твърде ниско. Ситуацията в съседните страни не е е по-добра. Хаосът в Ирак лиши Турция от един от най-големите пазари за нейния износ и беше прекратена икономическата подкрепа от американския Федерален резерв, което лиши страната от важен източник на финансиране. Но неприятностите са свързани не само от с икономическата конюнктура. Пазарите, изглежда, се безпокоят от политическата обстановка независимо от голямата победа на Ердоган.

„Икономическите неравновесия, които Ердоган позволи да се появят през последните години, може би ще продължат по време на президентския му мандат“, посочва икономистът Уилям Джаксън от „Capital Economics“. Веднага след президентския вот всички рейтингови агенции потвърдиха тази тревожна констатация. Страната устоя на неотдавнашните икономически шокове, но политическият риск ще продължи да влияе на икономическия рейтинг, смятат в агенция „Fitch`s“. Това предупреждение сериозно подразни режима в Анкара. „Ние не можем да признаем за обективна една институция, тревожеща се от политически рискове в страна, в която бяха произведените най-демократичните и най-значителни избори в нейната история“, възропта министърът на икономиката Нихат Зейбекчи. Пазарите обаче не забравят опустошителния ефект от корупционния скандал, който разтърси правителството на Ердоган през зимата. И особено политическите вреди във връзка с мерките по отношение на интернет.

През януари МВФ драстично повиши лихвените проценти, за да предотврати срив на националната парична единица, макар че Ердоган определи мярката като заплаха за растежа. От известно време той поставя ултиматуми на централната банка, която засега устоява на натиска, като извършва само незначителни понижения на лихвения си процент. „Забавянето /на растежа/ може би ще засили натиска на властите върху банката да подкрепи икономиката, но ако тя отстъпи, от това ще пострада сериозно доверието в нея“, прогнозира Джаксън. Очаква се оповестяването на състава на икономическия екип на бъдещия премиер Ахмет Давутоглу да хвърли светлина върху тези намерения. Носят се упорити слухове, че предстои отстраняването на вицепремиера, отговарящ за икономиката, Али Бабаджан и на неговия колега във финансите Мехмет Шимшек. „Те препоръчват разумна икономическа политика и продължаване на реформите. Без тях изкушението към популизъм ще бъде голямо“, отбелазва Дениз Джишек от Finansbank. Новият министерски „кастинг“ все пак едва ли ще е достатъчен както за успокояването на пазарите, така и за удържането на обещанията на Ердоган пред електората за просперитет. „Ако стабилността се възстанови и бъдат подновени реформите след парламентарните избори през 2015 г., амбициозните обещания за растеж ще бъдат изпълнени. В противен случай спадът на растежа ще продължи дълго време“, коментира Джишек. /БГНЕС

 
 
Коментарите са изключени за Неприятности чакат Ердоган в икономиката